Blachami nierdzewnymi nazywamy arkusze wykonane z różnych gatunków stali, odpornych na niszczenie związane z wpływem środowiska naturalnego, głównie wody deszczowej. Wysoka zawartość chromu w tych stopach potrafi nie tylko pod względem reakcji chemicznych, ale również elektrochemicznych.
Właściwości chromu
Zabezpieczenie powierzchni blachy jest możliwe dzięki niezwykłym właściwościom chromu. Jeżeli blachę z dużą zawartością tego metalu umieścimy w naturalnych warunkach, gdzie będzie ona miała kontakt z powietrzem, chrom wejdzie w reakcję z tlenem. Dzięki temu na powierzchni arkusza powstanie cienka, niewidoczna dla ludzkiego oka warstwa tlenku chloru.
Interesujące jest to, że wysoka zawartość tlenu sprawia, że utlenia się on również w kontakcie z wodą, w której cząstek tlenu jest przecież o wiele mniej niż w otaczającym nas powietrzu.
O stali nierdzewnej możemy mówić w sytuacji gdy zawartość chromu w stopie wynosi przynajmniej 11%. O naprawdę wydajnej ochronie, w przypadku kontaktu z warunkami atmosferycznymi na wolnym powietrzu, możemy mówić dopiero od 13%.
Nie tylko chrom
Jeżeli wybieramy blachy nierdzewne, chrom to podstawa. Ale nie tylko zwiększenie zawartości chromu w stali nierdzewnej zwiększa jej właściwości. Można je podwyższyć również stosując molibden. Jest to metal często dodawany do stopów. Przy jego udziale powstają m. in. stale wysokoodporne.
Blachy nierdzewne zawierają często również pewną domieszkę niklu, który nadaje stopowi sprężystości. Dzięki temu o wiele łatwiej kształtować je i modelować. W przeciwnym razie bylibyśmy ograniczeni do bardzo prostych kształtów uzyskiwanych z arkusza blachy. Najpopularniejsze blachy nierdzewne wykonane są z 18% chromu i 8% niklu. Ten typ stopu określa się jako 18/8.
Uszkodzenia i zabrudzenia
Warto zauważyć również, że blachy nierdzewne uszkodzone mechanicznie, np. zarysowane, niemal natychmiast odzyskują swoje właściwości, w momencie gdy miejsce, w którym uszkodzono powłokę tlenku chromu znów wejdzie w kontakt z tlenem. Powstaje nowa warstwa tlenku i ochrona nadal funkcjonuje.
Inaczej jednak ma się sprawa w przypadku zabrudzeń. Blachy nierdzewne są odporne na korozje ale nie jest to odporność stuprocentowa. Jeżeli na powierzchni takiej blachy zaczną się namnażać jakieś zanieczyszczenia, jest to otwarta droga dla korozji. Przede wszystkim chrom nie będzie się pod zabrudzeniem utleniał, przez co korozja znajdzie łatwą drogę do rozwoju. Dlatego właśnie powierzchnia blachy nierdzewnej musi być kontrolowana i utrzymywana w czystości.
Artykuł powstał we współpracy z Euro Mix Stal