Skip to content Skip to footer

Cięgna czy pętle – zawiesia łańcuchowe

Jednocięgnowe czy może czterocięgnowe? Zawiesia łańcuchowe to specjalistyczny sprzęt przeznaczony do pracy w ciężkich i często szkodliwych warunkach. Wysoka jakość tych urządzeń pozwoli na bezpieczną i zgodną z normami europejskimi pracę w każdych warunkach.

Ilość cięgien lub pętli

Zawiesia transportowe, czy to łańcuchowe ze stali węglowej, czy pasowe z włókien sztucznych, są niezbędnym wyposażeniem dla urządzeń dźwignicowych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie trzeba przeładować, przemieścić bądź podnieść często bardzo ciężkie elementy o różnych kształtach i gabarytach. Muszą spełniać określone normy i standardy.

Ilość cięgien oraz pętli uzależniona jest od ilości punktów zaczepienia potrzebnych do podwieszenia ładunku. Zawiesia łańcuchowe mogą mieć jedno, dwa, trzy lub cztery cięgna zakończone w różny sposób. Zazwyczaj jest to hak standardowy, bezpieczny lub kontenerowy. Zawiesia pętlowe, które mają obwód zamknięty stosuje się tam, gdzie przenoszony element nie ma żadnego punktu zaczepienia.

Haki skracające

Uniwersalność zawiesi łańcuchowych polega również na tym, że z powodzeniem można stosować haki skracające. Ich specyfika polega na tym, że bezpiecznie można zmniejszyć długość łańcucha, nie trzeba więc wyposażać się w dodatkowe urządzenie. Jest to niezwykle praktyczne i wpływa na wydajność pracy.

Komponenty w postaci haków oraz złączek muszą również spełniać normy europejskie. W związku z tym każdy wysokiej jakości element określony jest specjalną normą. Dla łańcuchów oraz haków, ogniw i złączek są one zupełnie inne.Wszystkie odznaczają się wysokimi wartościomi Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego. Dla zawiesia łańcuchowego może to być nawet do 31.5 tony.

Praktyczne wskazówki

Na zakończeniu cięgna możliwe jest zamontowanie różnorodnych końcówek: haka, szekli, magnesu, krętlika, ogniwa oraz innych specjalistycznych zacisków do przenoszenia różnorodnych w formie i kształcie elementów.

Dopuszczalne obciążenie, które zawsze znajduje się na specjalnej blaszce dołączonej do sprzętu, dopierane jest zawsze w taki sposób, aby nawet w bardzo niekorzystnych warunkach jak ciągnięcie czy szarpanie, nie było narażone na różne mechaniczne uszkodzenia. Dzięki temu sprzęt może służyć długo i wydajnie. Ewentualne uszkodzone elementy z powodzeniem można wymieniać na nowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho .

Leave a comment