Skip to content Skip to footer

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Zakup nieruchomości jest sporym obciążeniem finansowym, więc powinien zostać dokładnie przemyślany. Warto zastanowić się, jakie mieszkania w Ożarowie Mazowieckim są godne zainteresowania. Poniżej zamieszczono kilka podpowiedzi, które ułatwią wybór wymarzonego lokum. Należy maksymalnie ograniczyć ryzyko prawne, które wiąże się z jego nabyciem – trzeba pamiętać, że nie każdy sprzedawca jest uczciwy!

Informacje z księgi wieczystej

Ożarów Mazowiecki mieszkania oferowane są zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Osoby, które zdecydowały się na zakup nieruchomości „z drugiej ręki” muszą sprawdzić, czy mają do czynienia z właścicielem lokalu, czy pełnomocnikiem. Ponadto, należy sprawdzić informacje znajdujące się w księdze wieczystej. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać!

Mieszkania w ożarowie mazowieckim z rynku wtórnego można dość łatwo sprawdzić. Na specjalną uwagę zasługuje internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych, która znajduje się na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że nie w każdym przypadku dane udostępniane są w postaci elektroniczne.

Przedmiot współwłasności

Ożarów Mazowiecki mieszkania mogą stanowić przedmiot współwłasności. Przed zakupem nieruchomości należy więc sprawdzić, czy posiada ona jednego, czy kilku właścicieli. Warto wiedzieć, że każdy współwłaściciel musi wyrazić zgodę na sprzedaż lokalu.

Jeśli obawiamy się, że pośrednik sprzedaży nie mówi nam prawdy, to warto udać się do odpowiedniego urzędu gminu. To najprostszy sposób na uzyskanie pewnych informacji.

Obciążenie hipoteczne

Planujesz zakup mieszkania w Ożarowie Mazowieckim? Nie zapomnij o sprawdzeniu hipoteki. Informacje na ten temat znajdują się w czwartym dziale księgi wieczystej. Ważne jest, aby zweryfikować, z jakiego tytułu nieruchomość posiada obciążoną hipotekę, a także ile wynosi zadłużenie.

Zanim kupisz mieszkanie w Ożarowie Mazowieckim sprawdź również inne kwestie np. plany zagospodarowania przestrzennego okolicy. Lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność!

Leave a comment