Skip to content Skip to footer

Czy warto zainwestować w dom prefabrykowany?

dom legoCzy budowa domu musi trwać przez długie miesiące i wiązać się z wyjątkowo dużymi kosztami? Do niedawna mogliśmy odnieść wrażenie, że nie ma jakiejkolwiek innej możliwości, dziś przekonujemy się jednak o tym, że nie jest to wcale aż tak oczywiste.

Coraz modniejsze okazują się być domy prefabrykowane nazywane też modułowymi, za zainteresowaniem się nimi przemawia zaś między innymi to, że sięgają po nie zarówno osoby chcące wejść w posiadanie domów sezonowych, jak i całorocznych.

Domy prefabrykowane, czyli jakie?

Choć o domach prefabrykowanych mówi się już od dłuższego czasu, zdefiniowanie tego, czym się one charakteryzują nie zawsze jest łatwym zadaniem. W najbardziej podstawowym ujęciu mianem tym określamy konstrukcje, które powstają nie na terenie, na którym są stawiane, ale w fabryce, do klienta trafiają zaś w częściach (modułach), które mogą być stawiane na wskazanym przez niego terenie. Składanie takich domów może zająć zaledwie kilka dni, niewiele czasu potrzeba przy tym, aby w nich zamieszkać.

Zalety domów prefabrykowanych

Inwestycja w domy modułowe jest znacznie mniej kosztowna niż budowa klasycznego domostwa, wiele wskazuje jednak na to, że nie mówimy o jedynej zalecie, z którą mamy do czynienia. Oszczędzając pieniądze i czas zyskujemy nieruchomość przygotowaną z dużą starannością, ciepłą, wygodną i atrakcyjną wizualnie. Okazuje się przy tym, że w przypadku domów prefabrykowanych niższe są nie tylko koszty ich zakupu, ale także ich późniejszego użytkowania i to zarówno wówczas, gdy mamy do czynienia z domami sezonowymi, jak i całorocznymi.

dom prefabrykowany

Czy to jest bezpieczne?

Osoby, które zastanawiają się nad zainwestowaniem w domy prefabrykowane doceniają niski koszt, z jakim wiąże się ich budowa. Nie są w stanie zaprzeczyć również temu, że kusi je perspektywa wprowadzenia się do domu modułowego już po kilku tygodniach od momentu dopełnienia wszystkich formalności. Nie da się jednak ukryć, że mówimy o propozycji, która budzi pewne obawy, najważniejsze dotyczą zaś jej bezpieczeństwa. Na szczęście, powodów do niepokoju nie ma zbyt wielu, jeśli bowiem zaufamy dobremu producentowi, względy bezpieczeństwa będą tymi, które wzbudzają zadowolenie.

Narzędzia do budowy

Pomimo, że „części” domu są dostarczane gotowe na plac budowy, samo miejsce – a więc fundamenty, zbrojenie działki itp. trzeba wykonać metodą klasyczną. Do tego potrzebne są oczywiście narzędzia i sprzęt budowlany, który pomoże też zmontować gotowe prefabrykowane elementy.

O ile jednak dom zostanie z nami na dłużej, to już sam sprzęt do jego budowy po jej zakończeniu będzie bezużyteczny. Zamiast więc kupować go, lepiej będzie wypożyczyć potrzebne narzędzia na czas realizacji budowy.

Wypożyczalnie narzędzi, tj. Boels sprawdzają się w tym przypadku znakomicie, pozwalając efektywnie pracować, przy niskim koszcie dostępu do sprzętu.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Zanim zdecydujemy się na zakup domu prefabrykowanego powinniśmy upewnić się, że firma świadcząca nam usługi w tym zakresie może być rzeczywiście zaliczana do podmiotów, którym warto zaufać. W tym kontekście na szczególne zainteresowanie zasługuje jej doświadczenie, nie zaszkodzi jednak również, gdy zorientujemy się, jak gotowe konstrukcje są oceniane przez ich właścicieli.

 

Leave a comment