Skip to content Skip to footer

Czym są i do czego służą materiał budowlane

Człowiek przez wieki po kolei uczył się wykorzystywać różne materiały naturalne, które dawała mu Ziemia. Dzisiaj potrafimy wykorzystać już praktycznie wszystko co występuje naturalnie, a na dodatek tworzymy dziesiątki sztucznych, niezwykle przydatnych materiałów budowlanych.

Kwalifikacje materiałów budowlanych

Obecnie, człowiek wykorzystuje dziesiątki różnych materiałów do stawiania coraz to nowych budowli. Część z materiałów kiedyś używanych wyszła już z użytku i stosowana jest jedynie jako urozmaicenie estetyczne budowli. Przykładem takiego materiału jest między innymi kamień, który to był głównym materiałem budulcowym dla ludzi pierwotnych.

Dzisiaj, materiały budowlane klasyfikujemy na wiele różnych sposobów, posługując się różnymi kryteriami. Jednym z nich jest to, do czego dany materiał budowlany może zostać wykorzystany. Łatwo się domyślić, że nie jest to podział posiadający sztywne ramy, gdyż co poniektóre materiały budowlane mają kilka zastosowań.

Materiały konstrukcyjne

Najprościej rzecz ujmując, o materiałach budowlanych określanych mianem konstrukcyjnych mówimy wtedy, gdy dane materiały stanowią trzon budynku. Nie jest więc zaskoczeniem, że przede wszystkim należy tu beton. Jest to bowiem absolutny lider, jeśli chodzi o materiały służące do stawiania fundamentów pod w zasadzie każdego rodzaju budowlę.

Jednakże, materiały konstrukcyjne to również wiele różnych metali. Przede wszystkim chodzi o stal, która często służy do tworzenia tak zwanego szkieletu budynku. Wciąż również powstają czasami domy z drewna, choć jest ich na pewno zdecydowanie mniej niż kiedyś.

Instalacje i izolacje

Oczywiście, poza tym, że materiały budowlane wykorzystywane są do stawiania budynków, mają one zastosowanie również podczas nadawania im funkcjonalności. Budynki bowiem do niczego by się nie nadawały, gdyby były pozbawione wszelkiego rodzaju instalacji, oraz gdyby nie były chronione chociażby przed zimnem.

Do tworzenia instalacji kanalizacyjnych, czy tez cieplnych wykorzystuje się, podobnie jak do tworzenia szkieletu budynku, metale. W tym przypadku jednak rzadko jest to stal, przeważnie używa się miedzi. Jeśli zaś chodzi o izolację, wciąż najpopularniejszy jest zwykły styropian.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez składy budowlane Attic Kraków

Leave a comment