Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się zawiesia łańcuchowe w klasie 10?

Oryginalne zawiesia łańcuchowe klasy 10 mogą pochwalić się zdecydowanie większą nośnością niż tradycyjne zawiesia o klasie 8. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że mogą one pochwalić się zdecydowanie większą odpornością na zużycie przy zachowaniu odpowiedniej ciągliwości.

Dlaczego warto postawić na niezawodne zawiesia klasy 10?

Zawiesia łańcuchowe klasy 10 zapewniają nawet o 25% większą nośność łańcuchów niż łańcuchy w klasie 8. Przy identycznej nośności łańcuchy w 10 klasie, mogą pochwalić się mniejszym ciężarem własnym, przy zachowaniu takich samych wymiarów i kształtów.

Zawiesia o klasie 10 bez żadnego większego problemu mogą być stosowane do pracy w temperaturze nawet do 400 stopni Celsjusza. Przy takich temperaturach warto jednak zwrócić uwagę na redukcję nośności.

Oryginalne zawiesia klasy 10 dla wymagających

Zawiesia łańcuchowe klasy 10 w normie PN-EN 818-1 nie mają żadnych wymogów i procedur kontrolnych, dlatego też każdy producent może zaoferować zawiesia, które nieco różnią się między sobą. Problemy mogą pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy chce się dokonać kombinacji łańcuchów od różnych producentów.

Aby uniknąć tych i wielu innych problemów warto postawić na zawiesia łańcuchowe od tego samego producenta, które oczywiście wykonane są z tej samej stali. Ze względów bezpieczeństwa poszczególnych elementów nie zaleca się montowanie zawiesi łańcuchowych innych producentów. Nie można także korzystać z części zamiennych od różnych producentów.

Jakie zalety?

Oryginalne zawiesia łańcuchowe klasy 10 spełniają wszystkie wymogi UE (PN-EN 818-2 oraz PN-EN 818-4), dlatego też nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Dzięki zastosowaniu materiałów o bardzo wysokiej twardości powierzchniowej, można liczyć na stosunkowo niewielkie zużycie ogniw łańcucha i pozostałych komponentów.

Do kluczowych zalet należy zaliczyć dwukrotnie wyższą udarność w porównaniu do klasycznych zawiesi w klasie 8. Jeżeli chodzi o wydłużenie przy zerwaniu to wynosi ono co najmniej 20%. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o bardzo atrakcyjnej cenie i dużej dostępności. Godne polecenia są przede wszystkim zawiesia wykonane ze stali nierdzewnej, które poradzą sobie w każdych warunkach.

Na szczególną uwagę zasługuje także doskonała redukcja nośności w zależności od temperatury. Przy temperaturze +200°C, można liczyć na redukcję nośności na poziomie 100%, a przy temperaturze +300°C nośność wynosi 90%. W przypadku temperatury + 400°C, można liczyć z kolei na znośność znamionową 75%.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Leave a comment