Nie wszystkie działki mają dostępu do systemu wodno-kanalizacyjnego. W związku z tym budując dom, właściciel staje przed decyzją jak odprowadzać nieczystości. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być przydomowa przepompownia ścieków. Co warto wiedzieć przed zakupem przepompowni przydomowej?
Jak działają przepompownie przydomowe?
Przepompownie przydomowe odbierają ścieki z jednego lub więcej gospodarstw, a następnie tłoczą je pod ciśnieniem do ogólnej kanalizacji lub oczyszczalni ścieków. Elementy składające się na funkcjonującą przepompownię przydomową to zbiornik, pompy, części hydrauliczne, a także układ automatyki i sterowania.
Kompaktowe przepompownie przydomowe sprzedawane są ze wszystkimi elementami i zazwyczaj montowane są poza domem, w niewielkiej odległości. Dzięki prostej zasadzie działania charakteryzują się łatwą obsługą i niską awaryjnością. Są również tanie w eksploatacji, dlatego stały się jednym z popularniejszych rozwiązań.
Jak dobrać właściwą przepompownię?
Wybierając przepompownię przydomową należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszy z nich to zastosowanie przepompowni. Dostępne na rynku modele mają różne średnice, uzależnione od rodzaju odprowadzanych zanieczyszczeń. Wiadomo, że deszczówka wymaga mniejszej średnicy niż ścieki bytowe. Nie bez znaczenia jest też ilość i moc pomp. W przypadku pojedynczego domu często wystarczy przepompownia z jedną pompą.
Ważny jest również materiał, z jakiego jest wykonana pompownia. Najpopularniejsze modele mają zbiorniki wykonane z polietylenu, betonu lub polimerobetonu. Polietylenowe przepompownie są lżejsze, ale nie sprawdzą się przy wysokich wodach gruntowych, istnieje wtedy ryzyko wypchnięcia zbiornika. Ciężkie zbiorniki z betonu wymagają odrobinę więcej zachodu przy montażu, ale cechują się dużą wytrzymałością.
Dlaczego wybór jest ważny?
Dobór odpowiedniej przepompowni przydomowej decyduje o jej funkcjonalności. Jeśli będzie zbyt mała lub o zbyt małej mocy, może nie radzić sobie z codzienną pracą i prowadzić do awarii. Z kolei zbyt duża przepompownia spowoduje nadmierne zużycie energii i będzie nieopłacalna.
Przed podjęciem decyzji o zakupie przepompowni warto skonsultować się ze specjalistą. Pozwoli to uniknąć zbędnych kosztów i komplikacji. Wiele sklepów oferuje kontakt telefoniczny i mailowy w celu rozwiania wątpliwości. Przydatna może być również osobista wizyta w sklepie. W ten sposób poznamy wszystkie szczegóły, które często nie są podawane na oficjalnych stronach, takie jak na przykład cena przepompowni.