Skip to content Skip to footer

Czym są trawersy i jakie mają zastosowanie?

Aby umożliwić efektywne podnoszenie dużych ładunków, stosowane są odpowiednie konstrukcje. W ich skład wchodzą belki trawersowe, które określane są skrótowo jako trawersy. Co warto o nich wiedzieć?

Trawers – co to jest?

Pod pojęciem jak trawers albo belka trawersowa znajduje się rodzaj poprzecznej belki używanej w transporcie bliskim, która używana jest do podnoszenia i przenoszenia ładunków. Do wykonania trawersów najczęściej stosowane jest aluminium albo stal.

Trawers jako element urządzeń podnoszących znajduje się pomiędzy urządzeniem, na przykład dźwigiem albo suwnicą, wózkiem widłowym, a także połączony jest z ładunkiem.

Aby przenoszenie było efektywne i bezpieczne, trawersy wyposażone są w kilka punktów zaczepienia. Następnie podpina się do nich odpowiednie zawiesia, na przykład zawiesia łańcuchowe albo pasowe. Do zawiesi mocuje się przenoszony ładunek.

Rodzaje trawersów

Do kategorii trawersów zalicza się różne rodzaje elementów, dlatego też kluczowe jest dopasowanie ich do konkretnego przeznaczenia i zastosowania.

Belki trawersowe dzieli się przede wszystkim na dwie kategorie – belki nieprzestawne, które nie posiadają możliwości zmiany rozstawu punktów podwieszenia, a także na belki przestawne, w przypadku których można dokonać zmiany tych punktów, dlatego nadają się one wtedy do dopasowania do ładunku.

Trawers dobiera się również do konkretnego przeznaczenia pod kątem jego rozstawu ramion – długości belki trawersowej, udźwigu, liczby punktów podwieszenia.

Gdzie stosuje się belki trawersowe?

Belki trawersowe używane są powszechnie w różnych obszarach transportu bliskiego – w obiektach oraz na zewnątrz nich.

Trawers może być elementem urządzenia dźwignicowego jak:

– suwnica
– dźwig
– wózek widłowy
– kolejowe zestawy kołowe

Spotykane są także belki trawersowe do worków big-bag – o krzyżakowej konstrukcji.

Sprzedaż trawersów do transportu bliskiego

Obecnie trawersy oferowane są w wielu firmach prowadzących sprzedaż wyposażenia stosowanego w transporcie bliskim.

Zatem poprzez wykorzystanie belek trawersowych można prowadzić jeszcze efektywniej przenoszenie nawet trudnych – ciężkich i nieforemnych ładunków. Właściwe dobrane belki wraz z zawiesiami powodują, że prace transportowe przebiegają sprawnie, szybko i bezpiecznie.

Trawersy dostępne są w ofercie Cecho.pl.

Leave a comment