Czas, który upływa od momentu otrzymania funduszy na budowę domu do momentu wprowadzenia się, jest bardzo często kluczowy dla finansów inwestora. Warto wziąć to pod uwagę, bo nie zawsze rozwleczona w czasie budowa jest korzystna finansowo. Dobrze jest skorzystać ze skrajnie nowoczesnych rozwiązań jakimi są gotowe tanie domy.
Czym są gotowe tanie domy?
Są to po prostu domy z prefabrykatów, z drewna, kontenerów lub budowane w inny sposób. Istotą gotowych domów jest nie tyle budowanie ich od fundamentów po dach, ile składanie z gotowych komponentów. To znacznie upraszcza budowę i nie jest zależne od warunków atmosferycznych!
Domy z prefabrykatów w większości budowane są w halach fabrycznych, co minimalizuje ryzyko popełnianych błędów. W rezultacie są one dużo bardziej wytrzymałe technicznie i poddane szczegółowej kontroli jakości zanim trafią na plac budowy. Ich koszt bez kosztów działki oscyluje zwykle wokół 200 tysięcy złotych.
Dlaczego warto się skusić?
Budując dom, bierze się kredyt na setki tysięcy złotych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest możliwość spłacania kredytu już od pierwszego miesiąca od jego zaciągnięcia. Dzięki temu skraca się okres spłaty. Gdy weźmiemy kredyt na budowę i zaczniemy go spłacać na przykład po roku od zaciągnięcia, będzie nas on kosztował więcej. Im szybciej zamieszkamy w nowym domu, tym korzystniej dla nas.
Poza tym, oprócz kredytu, mamy też na głowie wszystkie dotychczasowe wydatki bieżące – czynsz za dotychczasowe mieszkanie, rachunki za opłaty, wyżywienie itp. Gdy budowa się wydłuża, musimy przez dłuższy czas płacić i za jej budowę, i za bieżące koszty życia. To kolejny argument, by nie przeciągać jej w nieskończoność.
Szybki dom dla całej rodziny
Nie zawsze konieczna jest budowa wielkiego, dwukondygnacyjnego domu. W modzie są teraz niewielkie domki parterowe – łatwe w utrzymaniu, szybkie w budowie. Budowa domu nie musi więc od razu oznaczać inwestowania pieniędzy w jego ogromną powierzchnię.
Taki mały domek jest nie tylko tańszy w budowie, ale i powstaje jeszcze szybciej. Warto przemyśleć, czy lepiej jest kupić kilkadziesiąt metrów kwadratowych mieszkania w bloku, czy własnego domu. Jeśli wnioski są oczywiste – po co przepłacać?
Budowa domu w krótkim czasie to oszczędności dla inwestora. Im mniej czasu upłynie od momentu zlecenia budowy do wprowadzenia się, tym więcej pieniędzy zostaje na naszym koncie. Tradycyjne metody budowania niestety często wykluczają ekspresowe tempo – bo zależą od czynników takich jak pogoda, które często opóźniają budowę.