Budowa domu energooszczędnego to dość spore wyzwanie dla inwestora. Znalezienie odpowiednich sprzętów, zakup materiałów najwyższej jakości, dobrze zaprojektowane systemu wpływa na to, iż miejsce to staje się ekonomiczne, a mieszkańcy czują się w nim naprawdę komfortowo. Jak taka budowa domu energooszczędnego powinna przebiegać? Poniżej kilka sprawdzonych wskazówek.
Projekt – dom energooszczędny budowa
Już na etapie projektu warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań, które wpłyną na to, iż dany budynek będzie tańszy w utrzymaniu. Niewielki, aczkolwiek wystarczający metraż, przestrzenne pokoje, odpowiednie rozłożenie pomieszczeń jest niezwykle ważne. Architekci, którzy projektują domy starają się dokonać wcześniej kalkulacji, by przedstawić swoim klientom jak poszczególne rozwiązania wpłyną na późniejsze koszty utrzymania.
Budowa domów energooszczędnych – jak zatrzymać ciepło?
Dla wielu osób kluczowe jest, by energia cieplna nie uciekała poprzez cienkie ściany, nieszczelne okna, czy kiepsko wykonany dach. Wentylacja, nowoczesne ogrzewania, izolacja ścian sprawia, że rachunki są znacznie mniejsze. Dodatkowo, można zastosować również kolektory słoneczne i pompy ciepła. Mimo, wysokiej ceny zakupu i montażu, bilans zastosowania tego typu technologii jest bardzo korzystny.
Czy budowa domów energooszczędnych jest opłacalna?
Zdecydowanie tak. Mimo, iż inwestorzy bardzo często narzekają, że muszą dość sporo zainwestować w jego budowę na początku, to jednak po kilku latach inwestycja ta się zwraca. Niskie rachunki, małe zużycie prądu i ciepła jest na tyle satysfakcjonujące, że wiele osób nie żałuje wydanych na to pieniędzy.
Dom energooszczędny budowa przez dewelopera
Mimo, iż w Polsce większość deweloperów buduje domy szybko i ekonomicznie, to jednak zdarzają się i tacy, którzy stawiają już na ekologiczne rozwiązania. Wiele firm zachęca swoich klientów, by stawiali na domy, które nie generują dodatkowych kosztów w przyszłości. Deweloperzy w takich energooszczędnych inwestycjach stawiają na wielowarstwowe ściany, bardzo dobrą wentylację i izolację oraz przede wszystkim na nowoczesny piec. Zakup domu energooszczędnego będzie droższy, jednak zdecydowanie warto zastanowić się nad takim zakupem.