Skip to content Skip to footer

Gdzie najlepiej sprawdzą się panele fotowoltaiczne?

Wybór miejsca, w którym zainstalowane zostaną panele PV nigdy nie może być dziełem przypadku. Ponadto ich montażem powinny się zajmować wyłącznie wyspecjalizowane firmy, które doskonale wiedzą, w jaki sposób skonfigurować cały układ, aby instalacja fotowoltaiczna działała zgodnie z jej przeznaczeniem.

Gdzie instalować panele fotowoltaiczne?

Aby instalacja fotowoltaiczna działała zgodnie z oczekiwaniami konieczne jest jej zamontowanie w sposób, który umożliwi jak najbardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej, w efekcie czego powstanie prąd elektryczny. Dlatego też panele PV montowane muszą być w miejscach, w których będą miały dostęp do możliwie jak najdłuższego, a przy tym niczym niezakłóconego dopływu słonecznych promieni.

Według specjalistów zajmujących się konstruowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczanie paneli na otwartych przestrzeniach,. z ukierunkowaniem ich w stronę południa (idealny kąt nachylenia mieści się w przedziale 30-45). Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku nachylenia, jego wartość w ciągu roku się zmienia, nie tylko ze względu na zmianę pór roku, ale również i charakterystyczne cechy regionu, na którym instalacja została umieszczona.

Czym się kierować dobierając wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Dla efektywności funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej niezwykle istotne jest także optymalne określenie mocy, jaką będą charakteryzowały się poszczególne ogniwa. Warto zdawać sobie sprawę z tego,że wybór mocy ma bardzo duży wpływ na to, na jakiej powierzchni umieszczona zostanie cała instalacja fotowoltaiczna. Im większa moc ogniw tym konieczne staje się umieszczenie paneli fotowoltaicznych na większej przestrzeni.

Ponadto w przypadku, gdy instalacja ma spełniać zapotrzebowanie na energię elektryczną całego gospodarstwa domowego, niezbędne jest przeprowadzenie analizy dotychczasowego zużycia prądu, nie tylko z uwzględnieniem ostatniego roku, ale i kilku ostatnich lat. Wbrew pozorom można zrobić to niezwykle szybko i łatwo, pod warunkiem jednak, że mamy do dyspozycji rachunki za zużycie energii elektrycznej pochodzące z poprzednich okresów rozliczeniowych. Zużycie prądu należy uśrednić i poddać pewnym korektom, aby określić zapotrzebowanie na odpowiednia ilość prądu wytwarzaną w ramach fotowoltaiki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

Leave a comment