Skip to content Skip to footer

Ile możesz zaoszczędzić dzięki wycieraczce?

Nawet jedną piąta mniej pochłonie sprzątanie, gdy w budynkach zostaną wykorzystanie odpowiednie wycieraczki.

W wielu tekstach zwracamy uwagę na to, że maty wejściowe pozwalają oszczędzić czas i pieniądze. Tym razem sięgnęliśmy po materiał przygotowany przez Europejskie Stowarzyszenie Firm Branży Tekstylnej, w którym czarno na białym przedstawiono korzyści finansowe związane z wykorzystaniem wycieraczek.

Szkoły trudne do sprzątania

Wyniki zależą od tego, gdzie konkretnie maty są wykorzystywane. Najmniej korzyści przynoszą szkołom. Przy ruchu większym niż 500 osób na dzień oszczędzić można 12 proc., przy mniejszym – 8 proc. Z czego wynika taki rezultat?

Powody są dwa. Pierwszy to duża ilość brudu, który uczniowie wnoszą na podeszwach swoich butów. Skąd się tam bierze? No cóż, o to trzeba by zapytać ich samych – gdzie chodzą, co robią na przerwach i tak dalej. W przypadku szkół pewnym problemem mogą być także trudności związane z czyszczeniem wynikające z dużego ruchu w ciągu dnia.

W biurowcu można oszczędzić

Zupełnie inaczej jest w budynkach biurowych. Te mają zwykle jedno wejście i określone pory nasilonego ruchu – rano i po południu. Ludzie, którzy do nich wchodząc często poruszają się samochodami – a więc mają w miarę czyste podeszwy. Z tego względu oszczędności związane z użyciem mat mogą sięgnąć nawet 18 proc.

Ale uwaga: maty wejściowe w biurowcach pełnią dodatkowo ważną funkcję dekoracyjną. Są wykonane z lepszych materiałów, często znajduje się na nich nadruk.

Handel stawia wymagania

Niejako odwrotnością są centra handlowe. Tam wejść jest wiele, a ruch właściwie podobny przez cały dzień. Ludzie przemieszczają się także wewnątrz budynków, przyjeżdżają własnymi autami ale i komunikacją miejską.

W tych warunkach także można osiągać oszczędności. Przeciętnie – na poziomie 19 proc. Sporo, jak na przedsięwzięcia, w których czystość jest niezmiernie ważna, a koszty jej utrzymania wysokie.

Ciekawy przypadek portów lotniczych

Na koniec ciekawy przypadek portów lotniczych. To miejsca szczególne: ludzie spędzają w nich wiele czasu, przechodzą z jednych części do innych. Ruch jest bardzo duży, często przez całą dobę. Trudno jest utrzymać czystość, gdy pasażerowie wchodzą, wychodzą, czekają, stoją w kolejce a na dodatek jeżdżą po podłodze wózkami z bagażem.

To, co zaskakuje, to różnica w oszczędnościach, które mogą osiągnąć małe i duże porty. W pierwszym przypadku wydatki będą niższe o 22 proc., w drugim – tylko o 13 proc.

 

Gdzie zamawiać maty?

Jeśli mówimy o profesjonalnych zastosowaniach, to nie wystarczy zakup gotowej maty docinanej na wymiar w sklepie.  W poszukiwaniu efektywnych rozwiązań dobrze zwrócić się do zawodowców, np. warszawskiego BP Techem produkującego wycieraczki systemowe do zastosowań profesjonalnych. BP Techem to wycieraczki wejściowe działające w systemie 3-strefowym, kolejno odpowiedzialnych za odprowadzanie brudu, drobych zanieczyszczeń i wreszcie wilgoci

 

 

Bez wątpienia doświadczenie wyspecjalizowanej firmy będzie wartościowe nie tylko w momencie zakupu, ale też samego projektowania i wreszcie montażu mat i wycieraczek.  Dzięki temu zachowamy w obiekcie czystość i bezpieczne powierzchnie niezależnie od zewnętrznych warunków pogodowych.

Leave a comment