Skip to content Skip to footer

Jak odpowietrzyć grzejniki w bloku?

Wraz z nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym, pojawiają się również niższe temperatury na zewnątrz. To prowadzi do konieczności dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych z pomocą grzejników. Jednak w okresie letnim, gdy instalacja stoi pusta, może dojść do napełnienia tych urządzeń powietrzem. Na czym poleca odpowietrzanie grzejników w bloku?

Zbyt niska moc grzewcza

Konsekwencją napełnienia grzejników powietrzem jest to, że nie są one w stanie zapewnić dostatecznego dopływu ciepła do całego mieszkania. Dzieje się tak dlatego, że grzejniki do swego optymalnego funkcjonowania potrzebują być niemalże całkowicie wypełnione ciepłą wodą pochodzącą z instalacji grzewczej. Jeśli jednak choćby jego część jest napełniona powietrzem – jest to niemożliwe.

W takiej sytuacji, grzejnik jest ciepły tylko do momentu, do którego dociera w nim woda. Co za tym idzie – dochodzi do wychłodzenia pomieszczeń i komfort życia znacząco spada. Na szczęście, odpowietrzanie grzejników w bloku wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać.

Jak usunąć powietrze z kaloryferów?

Odpowietrzanie grzejników w bloku, oprócz wskazanych wyżej powodów związanych z obniżeniem temperatury pomieszczeń mieszkalnych, jest istotne także z innego powodu. Mianowicie, kaloryfery tylko częściowo napełnione wodą, mogą ulec korozji i, co za tym idzie, może dojść do poważnych w konsekwencjach awarii w tym zakresie.

Czynność ta, przeprowadzona przez osobę, która zna teorię, nie powinna zająć więcej niż kilka czy kilkanaście minut. Aby odpowietrzyć grzejniki w bloku, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, z jakimi grzejnikami mamy do czynienia. Większość nowoczesnych urządzeń tego rodzaju jest po prostu wyposażone w wygodne odpowietrzniki, z pomocą których możliwe jest usunięcie z wnętrza nadmiaru powietrza.

Odpowietrzanie w kilku prostych krokach

Jeśli Twoje kaloryfery należą do urządzeń starszego typu, lepiej zwróć się o pomoc do hydraulika. Działania te nie są o wiele bardziej skomplikowane, jednak ryzyko uszkodzenia w przypadku źle przeprowadzonego odpowietrzania jest bardzo duże. Dlatego też, gdy nie posiadasz nowoczesnych kaloryferów z odpowietrznikiem, wezwij fachowca.

Aby odpowietrzyć grzejniki, przygotuj sobie niewielką miseczkę, w którą złapiesz wodę i śrubokręt lub klucz, w zależności od wejścia w odpowietrzniku. Następnie po prostu odkręć zaworek: z otworu zacznie uciekać powietrze, a gdy grzejnik będzie odpowietrzony – pojawi się woda. Wówczas wystarczy zakręcić odpowietrznik i cieszyć się sprawną instalacją grzewczą.

Leave a comment