Skip to content Skip to footer

Jaki węgiel kupić na zimę?

Zima w Polsce bywa w ostatnich latach dość długa. Wiosna nie rozpieszcza nas i czas grzewczy bardzo często wydłuża się aż do miesięcy letnich, czyli do maja. Dlatego przed zimą należy dokładnie przemyśleć ile węgla kupić i jaki będzie najlepszy?

Jak wybrać węgiel na zimę?

W zależności od wielkości mieszkania oraz rodzaju pieca węgiel powinien być dobrze dopasowany do potrzeb. Idąc na skład węgla można zobaczyć różne rozmiary brył, każdy posiada inną kaloryczność oraz pochodzi z różnych kopalni. Nie zawsze jest łatwo wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej.

Przed zakupem najlepiej zrobić rozeznanie wśród sąsiadów. Można także poczytać opinie w internecie. Ale wszystko i tak jest uzależnione od tego, jaki mamy piec i jak w nim palimy. Dobrym sposobem na idealny opał jest kupno węgla workowanego i wypróbowanie różnych rodzajów. A metoda prób i błędów zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty.

Co można kupić na składzie węgla?

Skład węgla kojarzy się jednoznacznie. Czyli można kupić tam węgiel. Ale węgiel to nie jedyny opał, którym można palić. W składzie węgla można kupić także koks, miał, a niektóre oferują także drewno kominkowe, na rozpałkę i do palenia w piecu. W niektórych miejscach można kupić także różnego rodzaju kamień, do wysypki podwórka lub utwardzenia terenu.

Składy węgla różnią się od siebie. Jedne są bardzo duże i wybór węgla jest ogromny. Inne mają mniejsze terytorium i oferują jedynie kilka najpopularniejszych odmian opału. Wszystko zależy także od wielkości miejscowości, w której się znajduje oraz od ilości mieszkańców.

Czy należy mieć ze sobą jakieś dokumenty podczas zakupu węgla?

Jadąc na skład węgla większość osób nie myśli o tym, że może potrzebować jakiegoś dokumentu tożsamości. Przecież chodzi o zakup węgla. A jednak podczas zakupów większej ilości, czyli tony lub więcej należy okazać dowód osobisty lub inny dokument, na podstawie którego sporządzony jest protokół sprzedaży. Na szczęście dokument taki wystarczy okazać raz, a potem jeśli węgiel kupowany jest w tym samym miejscu, to wszystkie dane są już zapisane.

Kupno węgla to z pozoru normalna sprawa i czynność. Jednak należy zrobić to rozsądnie, aby cieszyć się ciepłym mieszkaniem przez całą zimę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Leave a comment