Skip to content Skip to footer

Jakie są najlepsze frezy do aluminium

Jeżeli chodzi o obróbkę metali miękkich to kluczem do sukcesu jest oczywiście dobranie odpowiednich frez. Przy źle dobranych frezach niestety bardzo łatwo jest naruszyć powierzchnię aluminium. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, dlaczego w przypadku aluminium warto postawić na frezy palcowe.

O czym należy pamiętać

Przy profesjonalnej obróbce aluminium można spotkać się z bardzo wieloma trudnościami do pokonania. Dla wielu osób olbrzymim problemem jest na przykład zmiana geometrii ostrza, czy też zwykłe problemy ze złamaniem frezu. Wybierając solidne frezy palcowe można uniknąć tych i wielu innych problemów.

Wybierając palcowe frezy do aluminium warto postawić na narzędzia monolityczne, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż frezy niepokrywane, których jest pełno na rynku. Frezy palcowe należy dobierać zawsze do zadań, które się wykonuje. W dzisiejszych czasach do wyboru są frezy płaskie i kuliste. Te pierwsze wykorzystuje się głównie do standardowej obórki. Kuliste frezy doskonale sprawdzą się z kolei w przypadku frezowania specjalistycznego, gdzie najważniejszą rolę odgrywa precyzja.

Materiał frez ma olbrzymie znaczenie

Frezy do aluminium mogą być tworzone z wielu różnych materiałów, dlatego też warto o tym pamiętać. W dzisiejszych czasach większość producentów oferuje frezy ze stali szybkotnącej, które charakteryzują się bardzo dużą odpornością na obciążenia, dzięki czemu poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Stal szybkotnąca używana jest do aluminium ponieważ może pochwalić się zdecydowanie mniejszą prędkością skrawania, dlatego też idealnie nadaje się do miękkich materiałów. Jest to najlepszy wybór dla tych osób, które chcą wykonywać frezowanie kształtowe.

Na półkach sklepowych można znaleźć także niezawodne frezy palcowe z węglików spiekanych. Większość czołowych producentów do aluminium zaleca węgliki drobnoziarniste, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. Największą zaletą frez tego typu jest ich niespotykana wytrzymałość. Wynika to oczywiście z tego, że konstrukcja frez oparta jest na tytanie, wolframie i chromie.

Najbardziej wymagający użytkownicy mogą postawić na frezy diamentowe, które są zdecydowanie najlepszym wyborem do aluminium. Diamentowe frezy palcowe mogą pracować ze zmienną prędkością, dlatego też nie stanowią nawet najmniejszego ryzyka dla obrabianej powierzchni. Materiał diamentowy ściera się bardzo wolno, dzięki czemu frezy mogą być wykorzystane przy wielu pracach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Frezwid

Leave a comment