Skip to content Skip to footer

Klimatyzacja

Klimatyzacja w domu Do niedawna klimatyzacja była wyznacznikiem wyższej klasy mieszkań i samochodów. Jednakże wraz z postępem technologicznym i obniżającymi się cenami urządzeń klimatyzacyjnych, instalacje te nie są już rarytasem, lecz powoli stają się powszechnym elementem w wyposażeniu wnętrz oraz samochodach. W większości firmowych biur pomieszczenia klimatyzowane są wręcz wymaganym standardem – każdy z nas doświadczył chyba jak nieprzyjemna jest praca w upale… Niemniej także odpoczywając w domowym zaciszu – niezależnie czy mamy dom czy mieszkanie w bloku – docenimy dobrą klimatyzację w czasie upalnego lata.

Rozważmy możliwości instalacji, pożądane funkcjonalności i koszty luksusu posiadania klimatyzacji w domu!

Kupujemy klimatyzator

Obecnie na rynku mamy naprawdę duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych. Różnią się one nie tylko kształtem czy kolorem, ale przede wszystkim funkcjonalnością – sposobem programowania i zakresem temperatur.

Idealna w naszym klimacie i realiach ekonomicznych klimatyzacja powinna być wyposażona w:

  • Pełen zakres regulacji temperatury w pomieszczeniu, np. w granicach 18-30 st. C., z możliwością regulacji 1 st. C.
  • Pompę ciepła typu powietrze-powietrze działającą do -20 st. C. na zewnątrz.
  • Konstrukcję typu split, tzn. typu dzielonego, możliwie prostą do montażu i uruchomienia
  • Dobrej jakości kompresor z płynną regulacją wydajności w całym zakresie.
  • Mikrokomputer automatycznie kontrolujący wszystkie parametry pracy i stanu urządzenia tzn. temperaturę w pomieszczeniu, temperaturę i stan obu części splitu, stan filtrów itp.
  • Filtry powietrza recyrkulowanego w pomieszczeniu – najlepiej elektrostatyczne lub dobre jakościowo mechaniczne z kontrolą stanu zabrudzenia filtra do wielokrotnego użycia.
  • Zdalne sterowanie pilotem (np. na podczerwień) umożliwiające pożądany wybór funkcji, przykładowo:
    • grzanie, chłodzenie, suszenie lub wentylacja
    • sterowanie kierunkiem wydmuchu powietrza ręczne i automatyczne
    • sterowanie intensywnością wydmuchu ręczne i automatyczne oraz wachlowanie
    • sterowanie wydajnością klimatyzacji i związanym z tym poborem energii ręczne i automatyczne
    • opcję cichej pracy
Klimatyzatory Intec
Klimatyzatory marki INTEC

Chłodzenie i ogrzewanie

Wydatek na dobry klimatyzator docenimy latem, kiedy słupek rtęci przekroczy 30 stopni C – wówczas pomieszczenie wypełnione odświeżającym i chłodnym powietrzem, pozwali nam przetrwać upały.

Coraz częściej jednak klimatyzatory wykorzystywane są także wtedy, kiedy za oknem temperatura spada poniżej zera. Okazuje się bowiem, że nowoczesne klimatyzatory wyposażone są również w funkcję grzania, co umożliwia korzystanie z nich także zimą – tak jak z pieca czy grzejnika. Klimatyzator może realizować funkcję grzania, głównie dzięki zastosowaniu systemu pompy ciepła. Takie urządzenie w trybie pracy grzewczej zużywa dużo mniej energii niż zwykły grzejnik elektryczny o podobnej mocy!

Wilgotność, kurz, drobnoustroje

Wilgotność, podobnie jak temperatura powietrza zależy od pory roku, rodzaju i miejsca wykonywanych czynności. Latem przebywając w zamkniętym pomieszczeniu człowiek pocąc się sam powoduje zwiększenie jej wartości. Wilgoć może być też odczuwalna przy niewłaściwym składzie chemicznym powietrza w  pomieszczeniu, w którym występuje niska zawartość tlenu i zwiększona ilość dwutlenku węgla. Dobry klimatyzator będzie w stanie skutecznie osuszyć powietrze do odpowiedniej wartości, tak byśmy czuli się komfortowo, nawet gdy za oknem panuje zaduch.

Wskazane jest aby podstawowe parametry powietrza (temperatura i wilgotność) były zmienne w ciągu doby. Warto tutaj wspomnieć również, że niewątpliwą zaletą klimatyzacji, oprócz ochładzania powietrza, jest fakt, że niszczy ona zarazki. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w specjalne filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia (m.in. kurz) i zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii szkodliwych dla zdrowia. Jest to szczególnie korzystne dla alergików – chorzy nie mają kontaktu z pyłkami roślinnymi, grzybami, roztoczami i innymi mikroorganizmami, które wdychane wraz z kurzem często powodują różne uczulenia.

Gdzie instalować?

Rozważ gdzie chcesz zainstalować klimatyzator. O ile nie chcesz płacić ogromnych rachunków za prąd, lepiej będzie klimatyzować pojedyncze pomieszczenia, niż np. cały dom. Nie wszędzie przecież przebywamy bez przerwy i np. jeśli większość dnia spędzamy w salonie, nie ma potrzeby klimatyzować też kuchni, pomieszczeń sanitarnych czy gospodarczych.  Warto za to rozważyć klimatyzowanie sypialni – gorące letnie noce potrafią przyprawić o bezsenność, za której brak bylibyśmy w stanie zapłacić wiele.

Gotowych recept nie ma  – trzeba samodzielnie wybrać pomieszczenia z których korzystamy najczęściej i zależy nam na odpowiednim komforcie. Pamiętajmy jednak, żeby dały się one w miarę szczelnie zamknąć, bowiem uciekający chłód to strata w wydajności systemu!

Koszty klimatyzacji

Koszty eksploatacji urządzenia klimatyzacyjnego odgrywają ważną rolę przy jego zakupie. Przed zakupem najlepiej sprawdzić współczynnik COP – stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze – powinien on przekraczać 3. Niestety często oferowane klimatyzatory mają współczynnik mocno poniżej tej wartości, co w konsekwencji znacząco zwiększa koszty użytkowania urządzenia.

Dlatego też szukając urządzenia dla siebie sprawdźmy jego parametry – musi ono posiadać wymaganą przez nas funkcjonalność, być na tyle wydajne by sprawnie pracować w docelowym pomieszczeniu (należy tu sprawdzić ile powietrza w ciągu zadanego okresu urządzenie jest w stanie przepompować), a wspomniany wyżej współczynnik COP – powyżej 3. Dopiero mając wszystkie te parametry rozpatrujmy samą cenę urządzenia. Bowiem jeśli kupimy tańsze, ale bardziej „prądożerne” nasze rachunki za prąd ostudzą nasz zapał do włączania klimatyzacji, a wtedy cały pomysł traci sens…

Leave a comment