Skip to content Skip to footer

Kominek – centrum domowego ogniska

KominekCo sprawia, że coraz częściej przy budowie domu decydujemy się na kominek? Prawie każdy kiedyś marzył o romantycznej kolacji, czy też o rodzinnych spotkaniach przy żarzących się kawałkach drewna.
Kominek jest niewątpliwie ciekawym elementem wystroju wnętrza, namiastką dobrobytu. Prócz elementu dekoracyjnego może stanowić urządzenie do ogrzewania pomieszczenia lub nawet całego mieszkania.
Co przemawia za inwestycją w luksus posiadania prawdziwego kominka?

Kominki są coraz popularniejsze, dzięki swoim niezaprzeczalnym zaletom:

  • łączą „przyjemne z pożytecznym”  –  estetykę palącego się drewna i ogrzewania pomieszczeń
  • kominki posiadają niezaprzeczalne,  ponadczasowe walory estetyczne
  • szeroki asortyment, wkładów umożliwia pełne dopasowanie do architektury wnętrza salonu
  • przy kominku panuje zawsze niepowtarzalna, trudna do opisania słowami atmosfera
  • instalacje te posiadają praktyczne walory grzewcze – łatwo jest też przekształcić je w dość wydajny system grzewczy
  • koszt opalania drewnem jest niski w stosunku do innych popularnych paliw

Obecnie kominki uważane są jest niemal za standardowy element każdego domu jednorodzinnego. Jego wyższość nad tradycyjnym ogrzewaniem potwierdzają nie tylko stosunkowo niskie koszty opału, ale także możliwość bardziej ekonomicznego wykorzystania energii uzyskanej podczas procesu spalania.

Rodzaje kominków

Najprościej dokonać podziału na kominki otwarte i zamknięte.

Te pierwsze to tradycyjne kominki z otwartym, wymurowanym paleniskiem. Głównym źródłem ciepła jest w nim promieniowanie z komory spalania. Natomiast nowoczesne kominki wyposażone są we wkłady lub kasety kominkowe, czyli paleniska zamknięte, wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz dobrze akumulujących ciepło, tj. stal, żeliwo, szamot.

I tu należy sobie zadać pytanie czy nasz kominek ma tylko ładnie wyglądać, czy ma też służyć do ogrzewania naszych

Wkład kominkowy o układzie zamkniętym
Nowoczesny wkład kominkowy o układzie zamkniętym (fot.: polskiekominki.istore.pl)

pomieszczeń. Przy otwartych paleniska, należy wziąć pod uwagę to, że w tym kominku podczas spalania drewna tylko 10-15% ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Większość ciepła ucieka do komina – dla porównania w kominkach z najbardziej wydajnymi wkładami nawet ponad 80% ciepła pozostaje w domu.

Kominek z wkładem – to model kominka najnowocześniejszej generacji. Nowoczesny wkład kominkowy o układzie zamkniętym określane jest wkładem, które stawia się na ogniotrwałym podłożu jak najbliżej przewodu kominowego, do którego będzie podłączony i obudowany materiałami budowlanymi, ozdobnymi, świetnie komponującymi się z pozostałym wyposażeniem wnętrza. Wkłady są zrobione z materiałów żeliwnych lub stalowych, wyposażone w regulację siły ciągu powietrza.

Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się kominki wolnostojące, czyli tzw. kozy, dominujące w niektórych obszarach Europy – zwłaszcza w Skandynawii. Kominki tego typu mają wiele zalet – są proste w montażu, niewielkie, więc zmieszczą się w niezbyt dużych pomieszczeniach. Kominki wolnostojące mogą służyć też jako piecyki dogrzewające, czy kuchenki.

Gdzie postawić kominek?

Jak już mamy kominek to należy się zastanowić, gdzie powinien stanąć. Po pierwsze kominek powinien się znajdować jak najbliżej komina, należy uwzględnić funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i wygodną komunikację. Wiąże się to też z bezpieczeństwem. Rzeczy łatwo palne nie mogą leżeć bezpośrednio przy kominku. Zainwestować trzeba również płytę przed kominkiem (pas podłogi szerokości min 50 cm). Nie można zapomnieć także o szybie, która powinna być solidna i łatwa do czyszczenia np.; szyby z kurtyną powietrzną – w mniejszym stopniu ulegają okopceniu, gdyż zimne powietrze zasysane jest otworami umieszczonymi wokół lub nad szybą i przepływając przy niej powodują odpychanie od niej cząsteczek sadzy.

Odpowiedni kominek dopełni stylowe wnętrze salonu

Wybierając kominek do domu musimy wiedzieć nie tylko, jakie oczekiwania ma spełnić, ale również liczyć się z kosztami samej instalacji i obudowy. Nie należy jednak zapominać, iż wystrój wnętrza, którego niewątpliwie znaczącą częścią jest kominek, pokazuje gust jego właściciela. Ponadto kominek będzie nam służył przez długie lata jako miejsce, przy którym będziemy odpoczywać w długie zimowe wieczory. Nie bez przyczyny przecież mówimy o nim że jest to „domowe ognisko”…

Leave a comment