Skip to content Skip to footer

Kto jest najbardziej narażony na zakrzepicę żył?

Zakrzepica jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych zabiegów chirurgicznych i chorób wewnętrznych. Badania w wielu krajach wykazały, że profilaktyka zakrzepicy jest wciąż niewystarczająca. Konieczne jest poszerzanie wiedzy lekarzy, ale także edukacja pacjentów i ich rodzin, aby przekazywać wiedzę na temat czynników ryzyka zakrzepicy, co jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powikłaniom zakrzepowym i może okazać się skuteczną metodą.

Kto jest najbardziej narażony na zakrzepicę żył?

Największe ryzyko dotyczy pacjentów, którzy są obłożnie chorzy i posiadają ograniczoną sprawność ruchową oraz pacjenci poddawani złożonym operacjom, zwłaszcza ortopedycznym. Osoby te najczęściej otrzymują opiekę medyczną w postaci podskórnych zastrzyków z tzw. heparyny drobnocząsteczkowej lub heparyny niefrakcjonowanej. Czas trwania takich środków zapobiegawczych zależy od okresu unieruchomienia pacjenta i rodzaju choroby, na którą cierpi. Podczas wypisu ze szpitala pacjenci otrzymują szczegółowe informacje na temat dawkowania oraz czasu trwania terapii.Osobną kwestią są wskazania i rodzaje leków przeciwzakrzepowych, które należy stosować u osób zdrowych, pozostających w domu i podejmujących regularną aktywność fizyczną.

Zapalenie żył objawy

Zakrzepica żył głębokich jest czasami nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ często przebiega bezobjawowo, ponieważ objawy niekoniecznie wskazują na niebezpieczeństwo. Utrudnia to wczesną diagnozę i zwiększa ryzyko powikłań związanych z zakrzepicą. Typowymi objawami zapalenia jest ich ból, obrzęk i zaczerwienienie wzdłuż żył objętych stanem zapalnym. Obrzęk obejmuje całą kończynę od miejsca poniżej zakrzepu do palców stóp. Może temu towarzyszyć gorączka i przyspieszenie akcji serca. W przypadku zakrzepicy dystalnej pacjent odczuwa ból poniżej kolana. Żyły łydki są opuchnięte, czerwone, a także jest możliwy ból przy dotyku.

Profilaktyka zakrzepicy

Aby zapobiec zakrzepicy, należy prowadzić zdrowy styl życia. Warto zapobiegać złym nawykom, takim jak np. zakładanie nogi na nogę czy przyjmowanie używek, takich jak kawa, papierosy czy alkohol. Powinno się także dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała oraz spożywać odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia.

Leave a comment