Kamień w budownictwie jest dość powszechny, choć dziś oczywiście już nie tak bardzo jak w czasach zamierzchłych. Z surowca budowlanego stał się właściwie elemetem ozdobnym – do wykonywania elewacji, elementów dekoracyjnych itp. Swoją funkcjonalność prezentuje najczęściej jako posadzka, lub elegancki blat stołu – najczęściej kuchennego.
W budownictwie zastosowanie znajdują różne gatunki kamienia, żeby zainteresować Państwa tematem, pokrótce opiszę tutaj dwa z nich – marmur oraz piaskowiec.
Piaskowiec
Piaskowiec to miękka skała osadowa. W budownictwie stosowany jest głównie jako materiał zewnętrzny budynków. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej i ze względu na swoją estetykę cieszy się dużym powodzeniem w nowoczesnej architekturze. W Polsce wydobywany jest głównie w Sudetach.
Piaskowiec jest ciekawym materiałem, ze względu na fakt, że zaraz po wydobyciu jest miękki i przez to łatwy w obróbce, zaś później, po wyschnięciu twardnieje zyskując trwałość.
Marmur
Marmur to materiał powstały z przeobrażonego wapienia. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale też np. w rzeźbiarstwie. Podobnie jak w przypadku piaskowca, w Polsce marmur wydobywany jest w Sudetach.
Marmur jako materiał budowlany nadaje konstrukcji swoistej elegancji, zapewniając przy tym solidność i trwałość. Stosowany jest zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzach budynków pozwalając realizować różne wymyślne zamysły architektoniczne.
Co wybrać?
Oba rodzaje kamienia różnią się swoją fakturą, trwałością i znajdują nieco inne zastosowanie w architekturze. Odpowiednio przemyślane realizacje z ich wykorzystaniem nadadzą architekturze niepowtarzalnego, nowoczesnego charakteru i stylu nieporównywalnie lepszego z wszechobecnym betonem.
Który zaś wybrać? To zależne jest już wyłącznie od Państwa osobistej preferencji, aczkolwiek można powiedzieć, że marmur lepiej sprawdzi się w elementach wymagających dużej trwałości, piaskowiec zaś – ze względu na swoją urodę – jako forma nowoczesnej elewacji (doskonale komponuje się ze szkłem i metalem).
Zresztą, jak wspomniałem na początku tekstu – artykuł ma tylko zainspirować i zachęcić do własnych poszukiwań. Być może zamiast opisanych tu piaskowca i marmuru zainteresują się Państwo równie popularnym granitem, lub innymi bardziej egzotycznymi kamieniami?
Wszystko zależy od wyobraźni, odpowiedniego projektu i – niestety – możliwości finansowych…