Skip to content Skip to footer

Okna z PCV – zalety?


Pomimo tego, że w nowym budownictwie niemal powszechnie stosuje się już tylko i wyłącznie plastikowe okna wykonane z PCV, to wciąż możemy kupić na rynku mieszkanie z drugiej ręki wyposażone w okna starszego typu – okna drewniane. Jakie zalety mają okna z PCV? Czy warto wymienić okna w mieszkaniu?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że obecnie okna drewniane również możemy zakupić u producentów, jednak są one nie tylko znacznie droższe od okien wykonanych z PCV, ale również bardzo często oferują gorsze parametry cieplne. Jeżeli zależy nam jednak na wyglądzie okien i dopasowaniu ich chociażby do elewacji zewnętrznej, warto rozważyć zakup okien PCV i oklejenie ich dedykowaną folią. W ten sposób zachowamy nie tylko wszystkie parametry nowoczesnych okien, ale jednocześnie dopasujemy je do naszych potrzeb estetycznych.

Zalety okien z PCV

Jakie są jednak zalety okien z PCV? W pierwszej kolejności można wymienić tutaj niezwykle dużą odporność na czynniki zewnętrzne – przede wszystkim czynniki atmosferyczne, biologiczne oraz chemiczne. PCV jest materiałem niezwykle odpornym nie tylko na różnice temperatur, z którymi mamy do czynienia podczas całego roku kalendarzowego, ale również odporne na czynniki biologiczne. W oknach z PCV nie zalęgną nam się żadne owady i nie rozwinie żaden grzyb.

Szczelność

Jednym z decydujących czynników, który sprawił, że w pewnym czasie w Polsce mieliśmy do czynienia z masową wymianą okien z drewnianych na okna PCV był fakt, że tego typu okna zapewniają znacznie lepszą szczelność. Przekłada się to nie tylko na brak samoistnych przeciągów w mieszkaniu nawet podczas zamkniętych okien, ale przede wszystkim na obniżenie rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym. Okna z PCV gwarantują lepsza izolację termiczną. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że brak dbałości przy oknach z PCV o wymianę powietrza w mieszkaniu czy też jego przegrzewanie, może szybko prowadzić do powstawania pleśni na ścianach obok okien.

Dopasowanie do przestrzeni

Pomimo tego, że pozoru może wydawać się, że oknom drewnianym znacznie łatwiej nadać pożądany kształt, który nie będzie tradycyjnym prostokątem, to profil z PCV są niezwykle plastyczne na etapie produkcji. Nie ma żadnych przeszkód, aby okna z PCV dopasować do półokrągłych wykończeń czy nawet szpiczastych przestrzeni. Należy się jednak liczyć z tym, że niestandardowe okna będą droższe od okien o typowych kształtach i wymiarach.

Podsumowując, okna z PCV mają znacznie więcej zalet niż okna drewniane. Jeżeli zakupiliśmy mieszkanie z drugiej ręki wyposażone w okna drewniane, warto rozważyć wymianę okien – nie jest to duży koszt w przypadku całościowego remontu, a oszczędności i zalety płynące z okien PCV będą dość szybko zauważalne.

Artykuł powstał we współpracy z firma Internorm

Leave a comment