Zenek to czterdziesto dwuletni mężczyzna zamieszkujący małą wioskę w województwie świętokrzyskim. Od ponad dziesięciu lat prowadzi małą działalność gospodarczą, a od kilkunastu miesięcy zarabia na tyle przyzwoicie, iż postanowił zbudować dom. Niestety z racji na miejscowość, którą obrał sobie za cel, nie ma możliwości podłączenia się do gminnej sieci kanalizacyjnej. Dlatego musi wybrać pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków.
Zalety i wady szamba
Obecnie na rynku znaleźć można kilka rodzajów szamba, z czego najbardziej popularne są szamba betonowe oraz szamba plastikowe. W przypadku szamba plastikowego wystarczy wykopać dół i umieścić w nim plastikowy zbiornik. Jeśli chodzi o szambo betonowe, tutaj konieczne będzie zbudowanie go od podstaw. Wiązać się to może z dodatkowym kosztem, który w przypadku budowy domu i tak jest już wystarczająco wysoki.
Pan Zenek skontaktował się z nami, prosząc o pomoc. Początkowo zastanawiał się nad wyborem szamba plastikowego, ale kiedy poznał nasz pomysł, uznał, że szambo nie jest najlepszym rozwiązaniem w jego przypadku. Nasza propozycja dotyczyła przepompowni przydomowych.
Przepompownie przydomowe to ekologiczny sposób na pozbywanie się ścieków. Zasada działania przepompowni przydomowej opiera się na podnoszeniu ścieków z poziomu niższego na poziom wyższy. Historycznie najprostszym urządzeniem do podnoszenia cieczy było obracające się duże drewniane koło.
Obecnie przepompownie przydomowe działają w oparciu o wirnik napędzany przy pomocy silnika.
Przepompownia przydomowa – sucha czy mokra?
Na rynku pan Zenek znalazł dwa rodzaje przepompownii przydomowych, morką i suchą. W przypadku przepompownii przydomowej mokrej ściek po doprowadzeniu jest tłoczony od razu, w przypadku przepompownii suchej, ścieki po doprowadzeniu do przepompowni poddawane są odpowietrzeniu, a dopiero potem tłoczeniu.
W każdej przepompownii przydomowej znajduje się zbiornik do gromadzenia ścieków oraz agregatów pompowych, które poprzez zamianę energii elektrycznej na mechaniczną przetłaczają ścieki pomiędzy punktami o różnej wysokości.
Decydując się na przydomową przepompownię ścieków należy jednak pamiętac o odorach, wydostających się na powierzchnię. Obecność siarkowodoru oraz siarczków w systemach kanalizacji, to efekt rozkładu matergii organicznej, pokrywającej ściany rurociągów i złogów zalegających rurociągi grawitacyjne.
Pan Zenek mimo wszystko zdecydował, że najlepszym i najrtwalszym rozwiązaniem w jego przypadku będzie zainwestowanie w przepompownię przydomową.