Skip to content Skip to footer

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa przepompownia ścieków – czy jest to opłacalna inwestycja? Czy warto taką przepompownię wykonać na własnym podwórku? Jaki jest koszt zainstalowania przydomowej przepompowni ścieków? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w treści poniżej.

Przydomowa przepompownia ścieków – informacje wstępne

Przydomowa przepompownia ścieków to idealne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które usytuowane są na niezbyt korzystnym terenie. Co to oznacza? Mianowicie takim terenem jest działka, która posiada spore różnice poziomów. Różnice te są na tyle duże, że uniemożliwiają podłączenie kanalizacji na zasadzie grawitacji. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest właśnie przydomowa przepompownia ścieków.

Jej głównym atutem jest możliwość odprowadzania szlamu na dowolną odległość czy wysokość. Jako że taka przepompownia wyposażona jest w pompy wyporowe oraz noże, w łatwy sposób poradzi sobie nawet na najbardziej wybujałym terenie. Co więcej, przydomowa przepompownia ścieków nie wymaga stałego nadzoru, gdyż jest kompletnym urządzeniem, wyposażonym w odpowiednie narzędzia, które pozwolą na bezobsługową pracę. A jak dokładnie wygląda proces przepompowywania ścieków?

Przydomowa przepompownia ścieków – działanie

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że przepompownia składa się ze szczelnego zbiornika z pokrywą i włazem. Taki zbiornik najczęściej wykonany jest z tworzywa sztucznego o wysokiej gęstości – polietylenu. Jego średnica mieści się w granicach od 600 do 3000 mm a wysokość może osiągać nawet 7000 mm. W skład przepompowni – oprócz zbiornika – wchodzi również układ tłoczenia (pompy wyporowe) oraz narzędzia zasilające całe urządzenie. Pompy te są zatapiane w ściekach a układ zasilająco-sterujący odpowiada za automatyczne kontrolowanie ich pracy. Informacje o poziomie ścieków przekazywane są natomiast za pomocą wyłączników pływakowych.

Działanie takiej przepompowni jest dość proste. Początkowo ścieki trafiają do zbiornika głównego – osadnika gnilnego – wykonanego z polietylenu. Zbiornik ten znajduje się pod powierzchnią gruntu i to w tym zbiorniku następuje wstępny proces oczyszczania – osadzanie i flotacja. Osady flotujące (wypływające) gromadzą się na filtrze biologicznym, gdzie następuje ich rozkład (dzięki dodaniu preparatów bioaktywnych). Nieco bardziej skomplikowany jest proces przepompowywania ścieków w gruncie. Wówczas niezbędne jest wykonanie dodatkowej studzienki rozdzielczej i ułożenia w niej drenażu rozsączającego. Jednak do takiej przepompowni konieczny jest piaszczysty grunt o bardzo dobrej przepuszczalności oraz bardzo niski poziom wód gruntowych.

Cennik

Ceny uzależnione są oczywiście od wielkości przepompowni i jej wydajności. Jednak zakładając rodzinę składającą się z 4 osób, koszt przepompowni będzie oscylować w granicach:

– 6000 – 8500 zł – w przypadku przepompowni z drenażem rozsączającym;
– 12 000 – 18 000 zł – w przypadku przepompowni hydrobotanicznej;
– 6500 – 22 000 zł – w przypadku złóż biologicznych;
– 11 000 – 18 600 zł – w przypadku przepompowni osadu czynnego.

Nie ma co ukrywać – koszt inwestycji nie zalicza się do najmniejszych. Jednak i tak jest ona opłacalna i zwróci się już po kilku latach użytkowania.

Leave a comment