Skip to content Skip to footer

Rekuperacja – jak wybierać urządzenie

RekuperacjaWybór odpowiedniego systemu rekuperacji zacząć należy od przeprowadzenia wyliczeń zapotrzebowania powietrza w całym domu. Wyliczenia te uwzględniać powinny zarówno opory powstające przy jego przepływie jak i inne parametry. Bez takich kalkulacji późniejsza rekuperacja może być zwyczajnie nieskuteczna.

Kiedy wyliczenia będą gotowe,można zabrać się za wybór urządzenia. Ponieważ rekuperacja to dość złożony proces, czynników wpływających na decyzję o zakupie również jest sporo. Najważniejszym z nich jest rzeczywista sprawność wymiennika ciepła. O co chodzi? Przede wszystkim o różnicę między deklaracjami producenta a realiami. Zdarzają się bowiem przypadki, w których rekuperatory o deklarowanej sprawności 90 proc. osiągają zaledwie 50-60 proc.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są koszty eksploatacyjne. Rekuperacja odbywa się bowiem przez cały dzień, dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez cały rok. Trzeba więc przy wyborze uwzględnić to, ile prądu pobiera urządzenie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty eksploatacji są koszty wymiany filtrów. Im lepiej policzymy wszystkie kolumny w tej części planowania, tym więcej zaoszczędzimy. Tym bardziej, że bardzo często tanie urządzenie będzie drogie w użyciu, a w efekcie okaże się nieopłacalne.

Warto także sprawdzić, jak głośno pracuje dane urządzenie. Bo o ile sama rekuperacja odbywa się bezgłośnie, to same maszyny mogą być uciążliwe. Dlatego właśnie warto sprawdzić izolację akustyczną urządzenia oraz upewnić się, że nie będzie wpadać w rezonans.

Ostatnim z najważniejszych czynników, które powinny decydować o wyborze rekuperatora jest siła, z jaką wentylatory przepychają powietrze przez przewody. To ważne, bo zbyt słaby nawiew spowoduje, że efektywność działania będzie zbyt niska. A co za tym idzie, rekuperacja mechaniczna nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Obok wymienionych wyżej czynników dobrze jest też sprawdzić sprawność odzysku ciepła czy szczelność rekuperatora. Im więcej dowiemy się na temat urządzeń przed zakupem, tym lepiej rekuperacja będzie funkcjonować.

Leave a comment