Skip to content Skip to footer

Różnorodne blachy

corrugated-sheet-1777961_960_720Ludzie budujący swoje domy, często chcą aby wyróżniały się one na tle sąsiadujących budynków. Do uzyskania satysfakcjonującego efektu można wykorzystać pokrycie dachowe. Jest to element budowli, który rzuca się o oczy jako pierwszy i często to właśnie po jego wyglądzie, czy kolorze oceniamy dany dom.

WYBÓR DACHU

W budownictwie zajmującym się pokryciami dachowymi możemy znaleźć wiele gotowych rozwiązań, które ułatwią nam decyzję, jaki styl architektoniczny będzie prezentował nasz dach. W internecie zamieszczonych jest wiele darmowych poradników, jak wybrać pokrycie dachowe, odpowiednie dla danego domu.
Aby poprawnie zdecydować, należy zapoznać się nie tylko z całościowym projektem własnego domu, ale również wziąć pod uwagę okolicę. Może się zdarzyć, że zbyt strzelisty dach będzie wymagał zamontowania również piorunochronu, który z pewnością podniesie koszt inwestycji. W miejscu w którym sąsiadujące budynki są zdecydowanie wyższe, ochronę przed piorunami dom ma zapewnioną i wystarczy tylko pokryć dach wybraną blachą trapezową bądź dachówką.

RODZAJ DACHU

Chcąc pokryć dach odpowiednim materiałem, należy przeanalizować wszelakie plusy i minusy ewentualnych materiałów. Blacha trapezowa jest dobrym i dość tanim rozwiązaniem. Dzięki swojej wielowariantowości, może zostać położona niemal na każdym dachu, bez względu na to, ile stopni nachylenia ma dach. Jest również niepalna oraz odporna na korozję, dzięki czemu może służyć przez wiele lat i nie będzie wymagało kosztownych napraw czy wymiany.

Jej nieznacznym minusem jest to, że dość dobrze przenosi i przepuszcza przez swoją powłokę dźwięki, dlatego w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod dachem, mogą występować różne, uciążliwie dźwięki. Przykładowo, podczas burzy czy silnego wiatru, nie unikniemy dźwięków przyrody dobiegających z zewnątrz. Na terenach, na których żywioły powietrze są dość silne i często występują mocne wiatry i opady, może być to uciążliwe na tyle, że lepszym wyborem może być nawet zwykła dachówka.

CENA

Niezależnie od rodzaju wybranego dachu, każdy by chciał, aby wykończenie domu, oraz położenie odpowiedniego dachu było jak najtańsze. Kierując się tym czynnikiem, jednym z lepszych wyborów będzie bez wątpienia blacha trapezowa, która dzięki swojej konstrukcji jest znacznie tańsza niż na przykład gont. Cena uzależniona jest oczywiście nie tylko od rodzaju materiału jakim pokryjemy nasz dom, ale również od wielkości powierzchni przygotowanej do pokrycia.
Co ważne, nie zawsze taka sama powierzchnia pochłonie taką samą ilość środków pieniężnych, ponieważ cena dachu może być zróżnicowana w zależności od poziomu trudności, jeśli chodzi o dostępność miejsc, które należy pokryć. Przykładowo, im dach jest bardziej stromy, dachówka musi być położona gęściej, a co za tym idzie, cena wykonania dachu rośnie. Jeżeli część dachu jest trudno dostępna i potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz pracownik z odpowiednim przeszkoleniem – np. alpinistycznym – to cena wykonania również będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku płaskiego, niczym się nie wyróżniającego dachu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Leave a comment