Skip to content Skip to footer

Systemy drzwi przesuwnych

Istnieje wiele systemów drzwi przesuwnych. Szerokim zainteresowaniem cieszą się drzwi przesuwne bezramowe. Jednak i te osadzone w ramie wciąż nie schodzą z wystaw sklepowych. Oprócz nich są jeszcze systemy nawierzchniowe i przejściowe. Znajdują zastosowanie jako drzwi między pomieszczeniami oraz jako drzwi do szafek.

Systemy ramowe

Klasyczne drzwi przesuwne to oczywiście te osadzone w ramie aluminiowej. Przesuwają się dzięki systemowi prowadnic i wózków. Najczęściej są stosowane w szafkach, choć można je znaleźć także jako drzwi między pomieszczeniami.

Zazwyczaj wykonane są z płyt meblowych lub drzwiowych. Mogą też być zrobione w całości ze szkła lub łączyć w sobie i jedno i drugie, poprzez naklejenie warstwy szklanej na płytę drewnopochodną. Wszystkie te warianty będą się pięknie prezentować zarówno w drzwiach do pomieszczeń, jak i do szafek.

Systemy bezramowe

Święcące ostatnio triumfy drzwi przesuwne bezramowe, różnią się tym od tych osadzonych w ramie, że konstrukcja nośna opiera się w nich na wypełnieniu drzwi, a wózki są przymocowane bezpośrednio do okucia płyty. Oczywiście tutaj także w grę wchodzi nie tylko płyta meblowa, ale także szkło.

Zastosowanie tych systemów to nie tylko szafy, ale coraz częściej oddzielenie części dużego pokoju, tak aby powstał nieco bardziej przytulny kąt.

Systemy przejściowe

Z zasady przeznaczony jest do szaf, które mają podwieszane drzwi. Jednak z powodzeniem jest także stosowany z drzwiami do zabudowy wnęk, a także pomiędzy pomieszczeniami.

Wózek drzwi jest tutaj umieszczony nie w górnej, ale w dolnej części szafy bądź wnęki. Można stosować tu drzwi wykonane z różnych materiałów drewnopochodnych. Doskonale sprawdzą się też drzwi z ramą aluminiową i dowolnym wypełnieniem.

Systemy nawierzchniowe

Z kolei w tych systemach drzwi są nakładane na korpus szafy. Doskonale sprawdzają się one w konstrukcjach, niezawierających widocznych profili aluminiowych w drzwiach. Drzwi są w nich więc umieszczone dosłownie na zewnątrz szafy.

Stosowana jest w nich zazwyczaj płyta meblowa, jednak można wykorzystać także materiały takie jak szkło — w całości lub w połączeniu z płytą drewnopochodną. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zastosować połączenie ramy aluminiowej z wypełnieniem z tworzywa lub innego odpowiedniego dla danego mebla materiału.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

Leave a comment