Skip to content Skip to footer

Wiertnice do betonu – o czym warto pamiętać?

wiercenie otworów Wiercenie otworu w betonie nigdy nie było zbyt łatwe. Ze względu na specyficzną strukturę i bardzo wysoką twardość, konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości wierteł, zakończonych specjalną, diamentową koronką. Jednak nie samym wiertłem wiertacz żyje. Bardzo ważny jest również sam sprzęt, czyli mówiąc inaczej wiertnica bądź młotowiertarka. Bez nich wiercenie otworów w betonie będzie w ogóle niemożliwe.

Im większe wiertło, tym mniejsza prędkość obrotowa

Dobór odpowiednich narzędzi wiertarskich jest bardzo istotny, chociażby ze względu na średnicę otworu, który chcemy wywiercić. Przykładowo liczba obrotów na minutę przy otworze o średnicy rzędu kilkudziesięciu milimetrów, może wynieść około tysiąca. Jeśli średnica otworu (a tym samym samego narzędzia) będzie wynosiła np. 140 milimetrów, wtedy prędkość obrotowa spadnie do około 450 – 500 obrotów na minutę.

Ważne jest chłodzenie

Jeśli przewidujemy wiercenie otworów w betonie, koniecznie musimy przeanalizować również kwestię samego chłodzenia wiertła. Klasyczny olej sprawdzi się, jeśli wiercimy mało. Jeśli jednak wiercimy znacznie więcej, warto skorzystać z doprowadzonego chłodzenia zewnętrznego. Może ono mieć dwojaką postać:

1. Chłodzenie powietrzne – polega na wdmuchiwaniu do wykonywanego otworu dużych ilości powietrza, co przedkłada się zarówno na efektywniejsze usuwanie pozostałości betonu po wierceniu, jak i na… większą ochronę powierzchni ściany jak i samej jej struktury.

2. Chłodzenie wodne – jest o wiele bardziej efektywne. Warto jednak pamiętać, że sprawdza się ono wyłącznie w tych podłożach, które są odporne na działanie wody i tym samym – nie są nasiąkliwe. Ciekawostką jest fakt, że do zbierania wody wykorzystuje się w tej metodzie charakterystyczne kołnierze, które doskonale radzą sobie z jej nadmiarem.

Pamiętajmy, że bez chłodzenia powierzchnia i struktura wiertła ulegają szybkiemu osłabieniu.

Korony – też mają znaczenie

Warto pamiętać, że wiercenie otworu w betonie za pomocą różnych wierteł daje różne efekty. Jeśli czoło wiertła będzie zaopatrzone w zbyt dużą liczbę krawędzi tnących, tarcie będzie generować zbyt duże opory ruchu. Najlepszą opcją są korony z czterema ostrzami. Gwarantują one minimalizację drgań i optymalizację pod kątem zużycia energii. Sprawdź jakich wierteł używa firma http://wierceniebetonu.com/ do wiercenia w betonie.

Leave a comment