Skip to content Skip to footer

Współczynnik konwersji – jakie niesie ze sobą informacje?

Czasem wdrażając działania reklamowe nawet do końca nie zdajemy sobie sprawę z tego, jaki konkretny cel chcielibyśmy osiągnąć. Może zależy nam na jak największym ruchu na stronie, może chcemy sprawić, aby jak najwięcej osób zapoznało się z ofertą na stronie, a może po prostu chcemy sprzedawać więcej za pośrednictwem naszego sklepu. Skupienie się na konwersjach, wdrożenie ich śledzenia na stronie i analizowanie współczynnika konwersji pozwoli nam ocenić, czy faktycznie cel został osiągnięty.

Co to jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji zestawia w sobie dwie wartości – to procentowe wyrażenie ilości konwersji przez cały ruch na stronie w danej jednostce czasowej. Aby zrozumieć, czym jest współczynnik konwersji, trzeba jednak skupić się także na samej konwersji, a definiuje się ją jako akcja użytkownika na stronie, która jest przez nas pożądana jako efekt wdrożenia danej kampanii reklamowej. Warto zauważyć, że to pożądane działanie użytkownika na stronie może dla każdego być czymś innym – w przypadku sklepów internetowych współczynnik konwersji e-commerce będzie się skupiał wokół koszyka zakupowego i sfinalizowanych transakcji. W takim przypadku współczynnik konwersji e-commerce może mówić o tym, ile osób dokonało zakupów w sklepie, a więc na przykład ilu użytkownikom wyświetlona została strona z podziękowaniem za złożenie zamówienia. W przypadku strony, która jest wizytówką firmy konwersja może oznaczać zapisanie się do newslettera, kliknięcie w zakładkę z ofertą i dotychczasowymi realizacjami lub w zakładkę z danymi kontaktowymi do firmy. Warto więc uświadomić sobie, co to jest współczynnik konwersji w naszym przypadku i jakie jest pożądane działanie użytkownika na naszej stronie, bo to będzie miarą sukcesu naszej kampanii.

Wielowymiarowa analiza współczynnika konwersj

i

Współczynnik konwersji może bardzo ogólnie dotyczyć realizacji założonego celu, ale można go też analizować w sposób wielowymiarowy w Google Analytics. Aby uzyskać więcej danych możemy porównać jego wartość na różnych urządzeniach, z których dokonują konwersji użytkownicy – być może strona i reklamy są bardziej skuteczne na urządzeniach stacjonarnych, a nad wersją mobilną trzeba jeszcze popracować? Można też sprawdzić, jakie źródło powoduje najwięcej konwersji, czy jest to ruch organiczny, Linki sponsorowane, a może social media. Możemy też śledzić wartość tego współczynnika w czasie, a być może zaobserwujemy jakieś trendy zakupowe lub sezonowość sprzedaży niektórych produktów. Takie statystyki zawsze pozwalają na poszerzenie wiedzy, która jest dla marketingowca bardzo wartościowa.

Leave a comment