Dobór odpowiedniego oświetlenia posiada ogromny wpływ zarówno na estetykę wnętrza, jak i jego funkcjonalność. Oprawy podtynkowe wybierane są zwykle do niewielkich pomieszczeń oraz przestrzeni w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. O czym należy pamiętać, aby dopasować odpowiednie źródło światła do swojego mieszkania?
Jak dobrać oprawę do pomieszczenia?
Oprawa podtynkowa to rozwiązanie chętnie umieszczane w kuchniach i łazienkach. Warto wiedzieć, że równie dobrze sprawdzi się w salonie, przedpokoju lub innym wnętrzu. Warto rozważyć, z jakiego materiału powinna być wykonana. Popularne rozwiązania to stal, aluminium i szkło. Tworzywo powinno być odporne na panujące w danej przestrzeni warunki.
Do kuchni i łazienek należy też w przemyślany sposób dopasować klasę wodoszczelności lamp. Te z oznaczeniem IP20 sprawdzą się raczej w suchych wnętrzach, takich jak salony. W bardziej wilgotnych pomieszczeniach warto umieścić modele o szczelności IP44.
Gdzie warto zamontować oprawę podtynkową?
Oprawa podtynkowa to doskonałe rozwiązanie do małych i niskich mieszkań. Dzięki temu, że lampy nie zajmują dodatkowej przestrzeni, umożliwiają optyczne powiększenie wnętrza.
To opcja wybierana najczęściej w pomieszczeniach z podwieszanym sufitem. Takie rozwiązanie ułatwia montaż oprawy. Chcąc umieścić ją pod powierzchnią tynku, należy podjąć ku temu odpowiednie kroki na wczesnych etapach remontu.
Właściwości lamp do modnych i praktycznych wnętrz
Aby oświetlenie właściwie pełniło swoje zadanie, konieczne jest dopasowanie temperatury barwowej światła do zapotrzebowania. Zapewni to maksymalny komfort użytkowników i możliwie najlepsze walory estetyczne aranżacji.
W przestrzeniach, które mają umożliwiać relaks, zaleca się umieszczać lampy emitujące ciepły blask. Ich temperatura barwowa to 2700-3300 K. W biurach i gabinetach, gdzie ważna jest możliwość skupienia uwagi, odpowiednim wyborem będzie chłodne światło o temperaturze 3300 – 4500 K. Przemyślany dobór oprawy umożliwi odnalezienie najbardziej korzystnego rozwiązania.