Skip to content Skip to footer

Zakup działki pod budowę

Pragniesz wybudować dom swoich marzeń? Nie do końca wiesz jak się za to zabrać? Boisz się, że budowana własnych czterech kątów może ciebie przerosnąć? W tym artykule krok po kroku przedstawiamy na co zwrócić uwagę przed zakupem gruntu, jakich działek się wystrzegać, co sprawdzić, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Wybór miejsca idealnego pod budowę

Wybór miejsca, gdzie stanie wasz dom marzeń jest bardzo istotny. Każdy człowiek ma swoje preferencje i gusta. Jedni lubią życie z dala od miejskiego zgiełku, nie przeszkadza im godzinny dojazd samochodem do pracy, szkoły, przedszkola, żłobka, najbliższego miasta. Inni cenią sobie wygodę i poszukują gruntu blisko większego miasta bądź nawet w mieście, nie bacząc na ścisk i przepych. Nie jest istotne czy poszukujesz działki z dala od ludzi, czy też cenisz sobie bliskie sąsiedztwo wielkiego miasta, ważne jest by dobrze działkę sprawdzić.

Co należy sprawdzić przed zakupem działki?

Po pierwsze należy sprawdzić czy grunt jaki zamierza się zakupić nie jest zadłużony, informacje takie można zaczerpnąć z wydziału ksiąg wieczystych. Po drugie należy dowiedzieć się jaki rodzaj gruntu zamierza się kupić. Może się zdarzyć, że zakupiona nieruchomość gruntowa nie będzie nadawała się pod zabudowę, gdyż będzie przepisami prawa chroniona przed powstaniem budowli. Należy wystrzegać się zakupu działek komercyjnych, rolnych i leśnych – te tereny nie nadają się pod zabudowę jednorodzinną i uzyskanie pozwolenia na budowę może niemalże graniczyć z cudem. Po trzecie należy sprawdzić jakie zastosowanie w planie zagospodarowania przestrzennego ma działka naszych marzeń oraz działki w najbliższym sąsiedztwie. Jeśli w planie widnieją Działki komercyjne w bliskim sąsiedztwie, lepiej znaleźć inne miejsce. Oznacza to, że w naszym bliskim sąsiedztwie w niedalekiej przyszłości powstanie budowla inwestycyjna, która może być uciążliwa przy dłuższym zamieszkiwaniu przy niej.

Leave a comment