Skip to content Skip to footer

Zalety okien pasywnych

Dzisiaj coraz bardziej rozpowszechniona jest idea domów niejako samowystarczalnych oraz też coraz bardziej patrzymy na środowisko, w jakim żyjemy. Dlatego warto również przyjrzeć się zaletom okien pasywnych. Jak one się prezentują?

Niski współczynnik przenikania ciepła

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że okna pasywne charakteryzują się naprawdę niskim współczynnikiem przenikania ciepła, zazwyczaj rzędu maksymalnie 0,8 W/m2K. Co to jednak tak w zasadzie oznacza?

Przede wszystkim to, że ciepło nie będzie uciekać przez okno. To już nawet nie chodzi o to, że normalne okna są nieszczelne i ciepło ucieka w ten sposób. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w zwykłych, nawet i bardzo szczelnych oknach, ciepło może uciekać przez szybę, przez ramę… W oknach pasywnych zaś zastosowano specjalny system potrójnych szyb oraz dodatkowo mocnej, wytrzymałej ramy. W związku z tym nie musimy już tak mocno włączać kaloryferów.

Oszczędności finansowe i w naturze

No właśnie – skoro nie musimy już włączać na full kaloryfera, bo przez okno przenika znacznie mniej ciepła, to w zasadzie całkiem sporo oszczędzamy. Warto w tym momencie podkreślić, że oczywiście może te oszczędności nie będą bardzo zauważalne w skali miesiąca i przy malutkich oknach, niemniej jednak już przy dużych oknach, jakie są np. w domach, takie oszczędności na ogrzewaniu znaczą wiele.

Nawet jeśli dla naszego portfela nie jest to ogromna suma, to warto jednak podkreślić, że zasadniczo okna pasywne są wyjątkowo ekologiczne i bardzo odciążają naturę. Dla nas różnica w ogrzewaniu nie musi znaczyć bardzo dużo, jednak dla planety stanowczo będzie to ogromna różnica!

Cisza i zdrowie

Warto mieć na uwadze także jeszcze to, że okna pasywne zapewniają nam ciszę. Znakomicie bowiem redukują one głośność, ilość oraz intensywność dźwięków, które dochodzą do nas z zewnątrz. To odbija się także pozytywnie na naszym zdrowiu i daje nam w końcu odpocząć.

Warto tu wspomnieć jeszcze o jednym aspekcie związanym ze zdrowiem. Otóż zasadniczo jeśli mniej ogrzewamy i więcej ciepła zostaje wewnątrz domu, to warto zaznaczyć, że ciągle w domu będziemy mieć wówczas powietrze o znacznej czystości oraz standardowym poziomie wilgotności. Co oczywiście będzie na pewno dobre dla naszego zdrowia i zredukuje poziom zimowych przeziębień.

Leave a comment