Skip to content Skip to footer

Układanie chodników z kostki brukowej

kostka brukowaUkładanie chodników, czy to w mieście, czy na terenie prywatnej posesji wymaga użycia odpowiednich materiałów, które pozwolą przygotować wygodny i praktyczny deptak. W tej chwili poza tradycyjnymi płytami chodnikowymi najchętniej wykorzystywanym materiałem jest kostka brukowa, która jest produktem trwałym a jednocześnie wyjątkowo estetycznym, dlatego też prezentuje się doskonale.

Jej duża popularność sprawiła, że kostka brukowa oferowana jest w różnych formach, w związku z czym każdy może stworzyć z jej pomocą idealny chodnik.

Tradycyjna kostka brukowa

Podstawowa forma kostki to ta, którą spotykamy na terenie miast. Z jej pomocą przygotowane są chodniki, ścieżki rowerowe oraz deptaki. Kostka taka ma kilka centymetrów grubości i wykonana jest w formie kształtnych graniastosłupów, które układa się jeden obok drugiego a następnie zasypuje piaskiem, tak by stworzyły jedną całość. Kostki z których tworzy się chodniki występują w różnych kolorach a czasami są również uzupełnione o dodatkowe kształty w związku z czym układa się z nich pewne wzory.

Postarzana kostka

Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie kostki postarzanej, której faktura nie jest tak jednoznaczna. Tego rodzaju kostka przygotowana jest w formie materiału nierównego, który ma chropowatą powierzchnię. Kostka tego rodzaju przygotowywana jest w takim charakterze, aby tworzyła wrażanie nieco postarzałej. Wykonanie jej w ten sposób może sprawić, że będzie ona doskonale pasowała do klasycznych budynków, gdzie uda się stworzyć za jej pomocą namiastkę czasów renesansu czy średniowiecza.

chodnik z kostki brukowej

Rozmiar kostki

Estetyczne wrażenie wbrew pozorom nie uzyskuje się jedynie poprzez zastosowanie różnych barw i kształtów kostki. W przypadku tego elementu duże znaczenie ma również rozmiar, który wpływa na tworzenie wzorów i tym samym ma duże znaczenie pod kątem estetycznym. Rozmiar kostki brukowej wpływa również bezpośrednio na wygodę jej układania co również odgrywa istotną rolę przy przygotowywaniu deptaków i chodników.

Współpraca przy artykule firma Vega Brukarstwo – kostka brukowa

Leave a comment