Skip to content Skip to footer

Coraz ciekawsze tapety

tapeta ściennaTapety na ścianę zostały niemal wyparte z przestrzeni publicznej, chociaż jeszcze niedawno dominowały nie tylko we wszystkich naszych domach i w zasadzie wszędzie tam, gdzie tylko istniała możliwość ich położenia. Moda zmieniła się jednak bardzo szybko i przez długi czas tapety były w odwrocie.

W ostatnich kilku latach zaczyna się to bardzo szybko zmieniać i co ciekawe, bardzo często liderem zmian jest przestrzeń publiczna.

Problemy techniczne

Gwoli ścisłości trzeba przytoczyć fakt, iż tapety na ścianę traciły na popularności nie tylko ze względu na zupełnie subiektywną modę, ale po prostu na kłopoty związane z ich przylepianiem. Dopóki nie byliśmy w stanie przygotować sobie dobrych, solidnych ścian, tapety bardzo często służyły za swoisty listek figowy ukrywający ich niedociągnięcia. Kiedy przestaliśmy potrzebować tego typu trików, tapety z miejsca stały się mniej atrakcyjne chociażby w odniesieniu do farb, którymi wystarczy tylko szybko ścianą pomazać i gotowe.

Wzorów inaczej nie uzyskamy

Jeśli mówimy o prostym i szybkim malowaniu, najlepiej za pomocą wałka, naszym jedynym do osiągnięcia sukcesem jest właściwie tylko jednokolorowa powierzchnia o raczej nudnym wyglądzie. Możemy sobie dobrać kolor i to wszystko. Wszelkie dodatkowe elementy, chociażby wzory czy cieniowanie, wymagają już od nas określonego kunsztu, mogą się nie udać, a jeśli zatrudnimy fachowca, przyjdzie nam za niego sporo zapłacić. Trzeba mieć to na uwadze.

 

wzory na tapecie

 

 

Nowe typy tapet

Zastanawiając się, dlaczego tapety na ściany są coraz bardziej popularne po okresie pewnej banicji, warto jest zwrócić uwagę na poważne zmiany, które w nich zaszły. Nie ma już w zasadzie prostych, cienkich tapet z kiczowatymi wzorami, a ich miejsce zajęły tapety fizelinowe i winylowe o znacznie większej grubości. Możliwe jest dzięki nim zaoferowanie ciekawszych wzorów i stworzenie wrażenia, że pomieszczenie jest czymś wyłożone. Do tego dochodzą jeszcze opcjonalne świecące refleksy, łatwość ich nakładania oraz zdejmowania i chociaż cena w ich wypadku jest odpowiednio większa, nie mówimy tutaj o jakiś specjalnie dużych sumach.

Fototapety

Na koniec warto wspomnieć może nie o nowym wynalazku, ale o czymś, co dopiero od niedawna zaczyna trafiać pod strzechy w większych ilościach. Są to fototapety, czyli specjalny rodzaj tapet na ściany wyróżniający się tym, że obraz na nich to po prostu jakieś zdjęcie. Mogą to nawet być zdjęcia dostarczone specjalnym firmom przez nas samych, ale najczęściej użytkownicy takich tapet decydują się na gotowe propozycje przedstawiające naturę, miasta i tym podobne rzeczy. Bardzo często korzystają z nich różne lokale gastronomiczne, poczekalnie i nawet przestrzeni użyteczności publicznej.

Źródło artykułu sklep OtoTapety – tapety na ścianę

Leave a comment