Skip to content Skip to footer

Co wiedzieć trzeba o bateriach i ich ogniwach?

Wykorzystujemy dzisiaj bardzo dużo urządzeń, które ułatwiają nam życie, ale które bez prądu czy doładowania nie mają racji bytu. Wszystko opiera się o energię, która najczęściej dostarczana jest poprzez kable zasilane z gniazdka lub poprzez baterie czy akumulatory. Baterie i akumulatory dają moc urządzeniom bezprzewodowym.

Ogniwa a baterie

Bateria posiada energię, która napędza poszczególne przedmioty. Robi to za pomocą układów, które w niej się znajdują. Owe układy to nic innego jak ogniwa, które zawarte są w bateriach i generują potrzebną energię.

Ogniwa do baterii łączą się w poszczególne moduły przez co tworzy się przedmiot, przeznaczony do napędzania pracy w danych urządzeniach. Dzięki temu mamy mobilne telefony, laptopy, interakcyjne zabawki.

Rodzaje ogniw do baterii

Jest bardzo wiele rodzajów ogniw do baterii. Największym problemem w ich przypadku jest ich przegrzewanie się i ten fakt najbardziej spędza sen z powiek wszystkim konstruktorom. Przeznaczenie baterii zależne jest od tego jakie są dane ogniwa do baterii.

Wyróżniamy ogniwa do baterii cynkowo – węglowe i jonowo – litowe. Ponadto mamy jeszcze ogniwa srebrowe, alkaiczne i wiele różnych, które powodują, że dana bateria sprawdza się właśnie w tym, a nie innym urządzeniu.

Możliwość ładowania

Do urządzeń typu laptop czy telefon komórkowy wykorzystuje się baterie, które można ładować. Najczęściej jest to przykład akumulatora. Taki akumulator posiada niezliczone ilości ogniw.

Jednak ciągłe ładowanie powoduje, że z czasem tego typu bateria się osłabia. W tym przypadku bardzo istotna jest żywotność akumulatora. Oznaczenie pojemności, a zarazem możliwości ładowania oznaczają symbole mAh. Czyli inaczej miliamperogodzina. Zawsze określone wartości są podane na obudowie danego urządzenia. Są one więc nam nie obce. Baterie, które ciągle się ładuje mają ogniwa typu jonowo – litowego.

Jak dbać o akumulator?

Odpowiedni sposób użytkowania akumulatorów może przedłużyć im życie.

Zawsze jednak należy pamiętać, by nie rozładowywać baterii do 0 oraz by nie uszkadzać jej mechanicznie.

Leave a comment