Skip to content Skip to footer

Czy istnieje mieszkanie idealne?

kuchniaKażdy chciałby mieć mieszkanie idealne. Pytanie, czy takie w ogóle istnieje, a jeśli tak, to jak wygląda?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mieszkań idealnych jest tyle, ilu jest klientów kupujących nieruchomości. Być może jednak nie ma ich w ogóle. Mimo wszystko dobrze jest zastanowić się nad tym, jak – statystycznie – powinno wyglądać idealne mieszkanie Polaka?

Cecha pierwsza: cena

Wprawdzie koszty zakupu trudno traktować jako immanentną cechę lokalu, jednak trudno nie brać jej pod uwagę rozważając kwestię idealnej nieruchomości. Tym bardziej, że – jak podaje firma Home Broker – to właśnie całkowite koszty zakupu są dla polskich klientów najważniejsze. Nic dziwnego – niezależnie od tego, jakie kto ma preferencje, więcej niż ma wydać nie może.

W jakiej więc cenie powinno być idealne mieszkanie? Z ankiety przeprowadzonej przez serwis rynekpierwotny.com wynika, że cena powinna mieścić się między 300 a 400 tys. zł. Ten przedział wskazywało aż 69 proc. badanych.Sypialnia

Żródło :Słoneczny Ołtaszyn

Rzecz w tym, że cena cenie nie równa. Na wrocławskim Osiedlu Słoneczny Ołtaszyn za niespełna 400 tys. zł kupić można mieszkanie o powierzchni 65 m2. Wychodzi 6,1 tys. zł za m2. Rzecz w tym, że kupując lokal mniejszy, cena m2 będzie wyższa. We Wrocławiu, dla mieszkań o pow. do 38 m2 (dane domiporta.pl) o jakieś 200 zł na m2. Co oznacza, że idealne mieszkanie powinno nie tylko mieścić się w przedziale, ale także mieć odpowiednią cenę w przeliczeniu na m2 powierzchni.

Cecha druga: lokalizacja

Idealne mieszkanie Polaka musi nie tylko kosztować umiarkowanie, ale też znajdować się w odpowiednim miejscu. Lokalizacja jest drugą, najważniejszą dla klientów kupujących lokale na rynku pierwotnym cechą. Pytanie, co to konkretnie oznacza?

Zapewne – dla każdego coś innego. Warto jednak śledzić rynek – ceny powinny pokazywać, jakie mieszkania preferują klienci. Jeśli chodzi o lokalizację, bliskość ruchliwej ulicy obniża cenę mieszkania od 10 do 20 proc. Sporo! A dzielnica?

Dopiero tutaj widać różnice. Z danych serwisu domiporta.pl wynika, że we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna średnia cena m2 nowego mieszkania to 4,8 tys. zł. W Śródmieściu około 6,5 tys. zł, a w Krzykach 6,7 tys. zł. Przypomnijmy sobie przywoływane jako przykład Osiedle Słoneczny Ołtaszyn i rozważania dotyczące ceny za m2: jest niższa niż średnia dla dzielnicy, którą preferują wrocławscy klienci!

Cecha trzecia: układ mieszkania

Sama lokalizacja idealnego mieszkania nie czyni. Ważne są jeszcze inne cechy – jak choćby te wynikające z samej charakterystyki lokalu. Należą do nich, według Home Brokera, układ mieszkania, liczba pokoi czy jego położenie w budynku. Podobne wnioski wyciągnąć można z ankiety serwisu rynekpierwotny.pl.

Dla ośmiu z dziesięciu klientów liczy się liczba pokoi, a dla połowy – powierzchnia mieszkania. We Wrocławiu 35 proc. klientów decyduje się na mieszkanie dwupokojowe, a kolejne 44 proc. – trzypokojowe. Powierzchnia? Idealne mieszkanie nie powinno być ani większe, ani mniejsze niż 40-80 m2.Sypialnia

Żródło :Słoneczny Ołtaszyn

Na tym nie koniec. Z analiz firmy Home Broker wynika, że największym powodzeniem cieszą się lokale na piętrze, z balkonem oraz garażem podziemnym. Co potwierdza przykład Osiedla Słoneczny Ołtaszyn, na którym dominują takie właśnie mieszkania.

Ciekawostką jest to, że idealne mieszkanie powinno mieć okna na wschód. Te sprzedają się najszybciej – przeciętny czas, który mija od wystawienia lokalu do transakcji to wówczas 97 dni. Jeśli okna są na północ, trzeba czekać trzy miesiące dłużej.

Cecha czwarta: tylko gotowe mieszkania

Niezwykle ważną dla Polaków cechą mieszkania jest to, że w ogóle istnieje. Klienci zdecydowanie preferują lokale w gotowych budynkach lub przynajmniej takie, które można obejrzeć na końcowych etapach inwestycji.

Trudno się temu dziwić – nawet najlepsza promocja będzie mało wiarygodna, jeśli braknie murów, które poprą słowa zawarte w ofercie. To dlatego coraz częściej deweloperzy organizują np. dni otwarte, w trakcie których można odwiedzić budowę i obejrzeć powstające lub gotowe mieszkania.

Bo to właśnie oni są blisko rynku i klienta i wiedzą, jakich mieszkań szukają Polacy. Stąd też w ich ofercie coraz częściej pojawiają się lokale, które w dużej mierze przypominają ideał. Przynajmniej ten deklarowany.

Źródło: Partner Capital Group – deweloper we Wrocławiu

Leave a comment