Skip to content Skip to footer

Mieszkań na Dolnym Śląsku będzie przybywać

Cykl koniunkturalny na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce powoli wychodzi z dołka i wchodzi w trochę nietypowy trend boczny, w którym czekamy na kolejny okres prosperity. Na razie jest jeszcze niezbyt dobrze, ale już na pewno stabilnie.

Wznowione inwestycje są już na ukończeniu

Na pewno na uwagę zasługuje fakt, ze inwestycje zamrożone w latach 2008-2012 są w tej chwili już nawet nie wznawiane, ale po prostu kończone. Oznacza to, że chociaż na rynku cały czas mamy masę mieszkań na sprzedaż w nowym budownictwie, za moment pojawi się ich jeszcze więcej. Można oczywiście dyskutować, jaki realny wpływ będzie to miało na sam element podażowy lokalnego rynku, ale można spokojnie wysunąć tezę, że spowoduje to zauważalny spadek mieszkań już znajdujących się w sprzedaży.

Powrót nieruchomości na rynek

Na wzrost podaży ma obecnie wpływ także inny mechanizm, który obserwujemy nieprzerwanie od 2010 roku. Chodzi oczywiście o to, że niejedno mieszkanie na sprzedaż, jest mieszkaniem niemal pachnącym nowością, ponieważ zostało kupione w latach 2006-2010, a ze względu na kłopoty finansowe właściciela musiało ono ponownie trafić na rynek. Jest to sytuacja w pewnym sensie nieprzyjemna, gdyż przejmujemy mieszkanie od rodziny, która zakupiła je na fali wyprowadzania się młodych rodzin na swoje, ale możemy przedstawić sobie to tak, że w ten sposób pomagamy im finansowo. Mieszkania na sprzedaż z tego kanału zazwyczaj cechują się znakomitym stosunkiem jakości do ceny.

Nowy program rządowy

Po zakończeniu działania Rodziny na Swoim, pierwszego rządowego programu dopłat do nowych domów i mieszkań, nastąpił chwilowy zastój w nowych inwestycjach, spowodowany niepewnością deweloperów. Teraz już mamy działający program Mieszkanie dla Młodych, wiec znowu wiadomo jest, jaki typ mieszkania będzie najłatwiej sprzedać. Proces inwestycyjny w takim przypadku to około 24-36 miesięcy, więc na razie nie ma co jeszcze wyczekiwać na nowe mieszkania wystawione na sprzedaż, ale można już oczekiwać, że właśnie w takiej perspektywie czasowej będzie dochodziło do rozrastania się górki podażowej, a rynek ze swoistej równowagi, którą mamy teraz, będzie przechodził do poziomu rynku konsumenta, czyli takiego, który dla kupującego jest zdecydowanie najlepszy.

Akcja kredytowa będzie przyspieszać

Nie można mówić o rynku nieruchomości bez chociażby krótkiego nawiązania do rynków finansowych. Tutaj mamy dobre wieści, ponieważ trwa cięcie stóp procentowych. Jeszcze przez dłuższy czas oprocentowanie powinno utrzymywać się na obecnym, bardzo niskim poziomie. Istnieje także prawdopodobieństwo, że zostanie ono jeszcze obniżone. Dodatkowo polityka kredytowa banków powinna być w najbliższym czasie coraz bardziej luzowana. Oznacza to po prostu, że będzie trochę łatwiej o kredyt na rozsądnych warunkach.

Przy współpracy z firmą sprzedaż mieszkań Modernbud

Leave a comment