Skip to content Skip to footer

Ręczne narzędzia budowlane i remontowe

narzedziaKażda budowa nowego obiektu lub remont już istniejącego, oprócz profesjonalnych maszyn czy narzędzi elektrycznych, wymaga również użycia narzędzi ręcznych. Są one konieczne zarówno w przypadku budowy hali magazynowej, jak i w czasie modernizacji mieszkania. Zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia przed rozpoczęciem prac oznacza szybszy i sprawniejszy ich przebieg, a zatem i zakończenie.

Niezastąpiona kielnia

Jeśli chodzi o narzędzia typowo murarskie, to wiodącą rolę odgrywają w nich kielnie, czyli narzędzia przystosowane do nakładania zaprawy murarskiej lub innych substancji, na przykład zaprawy klejowej. Najczęściej w pracach murarskich mamy do czynienia z kielniami trójkątnymi np. w sklepie https://hurtbudowlany.pl/, przy czym, mimo prostoty tego narzędzia, istotne znaczenie ma jego konstrukcja i materiał, z jakiego zostało wykonane. Rączka powinna być dobrze wyprofilowana, aby dłoń nie męczyła się zanadto w trakcie pracy, blat natomiast powinien być wykonany ze stali nierdzewnej, dostatecznie sprężystej.

Uniwersalne szpachle i szpachelki

Obok kielni innymi bardzo potrzebnymi do prac murarskich i remontowych narzędziami są pace i uniwersalne, to jest znajdujące zastosowanie w wielu czynnościach podstawowych i wykończeniowych, szpachle i szpachelki. Podobnie jak w przypadku pozostałych ręcznych narzędzi, tak i w odniesieniu do szpachli, trzeba zwracać uwagę na ich jakość. Chodzi przede wszystkim o kształt rączki, który powinien dobrze pasować do dłoni i o blachę posiadającą odpowiednią wytrzymałość, a zarazem elastyczność. Szpachelki, pace i fugówki, to rzeczy niezbędne przede wszystkim przy zakładaniu glazury.

Szacowne narzędzie – dłuto

Dużą część czynności remontowych stanowią prace z drewnem, co również oznacza konieczność zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia. Oprócz pił, pilników, młotków czy zdzieraków, potrzebne okażą się zapewne dłuta. Te narzędzia, znane od tysięcy lat, są dzisiaj także niezastąpionym narzędziem nie tylko w pracach typowo stolarskich, ale i w rozmaitych czynnościach wykończeniowych. Najczęściej używa się dłuta stolarskiego z fazowaniem bocznym, zaś w pracach wykończeniowych prym wiodą dłuta skośne, kątowe, krótkie – używane na przykład do oczyszczania wgłębień pod zawiasy i długie, do miejsc trudno dostępnych.

dłuta

Te narzędzia z pewnością przydadzą się w domu

Jeśli budową czy remontem zajmuje się ekipa fachowców, nie musimy naturalnie zawracać sobie głowy doborem narzędzi. Gdybyśmy natomiast zdecydowali się na samodzielną modernizację domu czy mieszkania, potrzebne narzędzia powinny być bez problemu dostępne w marketach budowlanych lub hurtowniach i sklepach internetowych, a w razie kłopotów finansowych, można skorzystać z wypożyczalni narzędzi.

Leave a comment