Skip to content Skip to footer

Dlaczego należy wykonać izolację balkonu?

Do najczęściej występujących mankamentów estetycznych i oznak niewłaściwie ocieplonego balkonu należy zaliczyć pękające fugi oraz płytki balkonowe, odbarwiająca się farba i zacieki czy łuszczący się beton. W jaki zatem sposób powinna być wykonana izolacja balkonu? Jaka powinna być użyta zaprawa uszczelniająca na taras i masa uszczelniająca na balkon?

Czym powinno się izolować balkon?

Oczywiście zdecydowanie najbardziej popularnym materiałem służącym do izolacji ścian zewnętrznych będzie styropian. Warto również zdawać sobie sprawę, że w przypadku ocieplania balkonów również jest to często wybierany materiał. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że występuje on w dwóch odmianach: EPS i XPS. Pierwszy jest zarówno lżejszy, jak i tańszy przez co jest znacznie mniej wytrzymały na ewentualne obciążenia. Styropianem EPS możliwe będzie ocieplenie nie tylko balkonu od spodu, ale również czoła. Z kolei drugi wspomniany rodzaj – XPS świetnie będzie nadawał się na płytę balkonu, ponieważ charakteryzuje się zdecydowanie twardszą strukturą. Nie będzie tym samym odkształcał się od obciążeń.

W jaki sposób należy ocieplić balkon?

Nie wszyscy mają świadomość, że remont balkonów w kamienicach czy blokach, a także wykonanie wykonanie właściwej izolacji jest obowiązkiem wspólnoty w ramach funduszu remontowego albo wspólnoty mieszkaniowej. Wniosek o ocieplenie balkonów trzeba skierować do administracji, która dopiero o wykonaniu odpowiedniego przeglądu technicznego zleci bardzo kompleksową termoizolację budynku. Należy również wziąć pod uwag fakt, że w niektórych przypadkach spółdzielnie mogą zgodzić się na samodzielne ocieplenie balkonu przez użytkownika z częściowym zwrotem kosztów tego remontu.

Z kolei osoby, które nie będą ocieplały balkonu w kamienicy albo bloku i są na etapie budowy swojego domu mogą zdecydować się na bardzo skuteczną izolację już na etapie wykonawstwa. Chodzi tutaj oczywiście o termoizolacyjne łączniki balkonowe, które można zamontować na zbrojeniach konstrukcji. Jest to bardzo skuteczna metoda, która zapobiega tworzeniu się mostków termicznych w budynkach.

Podsumowanie

Izolacja balkonu jest jednym z bardziej istotnych etapów prac wykończeniowych. Osoby, które jeszcze jej nie robiły powinny zlecić wykonanie fachowcom. Będą oni przede wszystkim wiedzieli jaka powinna być użyta zaprawa uszczelniająca na taras czy masa uszczelniająca na balkon.

Leave a comment