Skip to content Skip to footer

Podstawowe rodzaje oświetlenia

Oświetlenie niejedno ma imię. W zależności od jego przeznaczenia i umiejscowienia, można wyznaczyć kilka jego rodzajów. Jakie można wyróżnić? Kiedy warto stosować poszczególne z nich?

Oświetlenie ogólne

To właśnie je oferują tanie żyrandole i tanie lampy sufitowe. To tło dla światła miejscowego, którego zadaniem jest wydobywanie szczegółów. Oświetlenie ogólne powinno obejmować większość lub całość pomieszczenia. Zazwyczaj tanie lampy sufitowe montuje się w centralnym punkcie pomieszczenia. Jeśli jest ono bardzo duże to warto podzielić je na dwie strefy i w centrum każdej umieścić tani żyrandol. Dobrze by były one umieszczone symetrycznie względem siebie i ścian bocznych. Tylko wtedy, nie będą zaburzać harmonii pomieszczenia.

Oświetlenie miejscowe

Montuje się je tam, gdzie wykonujemy jakieś precyzyjne czynności, np. piszemy, czytamy. Dobrze jest też, gdy znajduje się ono w kuchni, blisko miejsca, w którym kroimy lub przygotowujemy potrawy. Świetnym pomysłem jest wybór kinkietów i tanich lamp, których ustawienie można zmieniać tak by mogły być jeszcze bardziej praktyczne. Ten rodzaj oświetlenia obejmuje kinkiety, tanie lampy stojące oraz stołowe.

Oświetlenie dekoracyjne

To światło, które nie pełni praktycznych funkcji. Jest jedynie ozdobą lub ma podkreślić walory estetyczne innych dekoracji, np. obrazów lub fresków. Służy do podkreślania detali, a przez to też walorów wnętrza.Tanie żyrandole doskonale nadają się do tego celu i same w sobie mogą być dekoracją. Wszystko zależy od tego, jaki wzór lampy się wybierze. Nowoczesne, kute stelaże połączone z ozdobnymi żarówkami świetnie pasują do wnętrz urządzonych w starych loftach. Dobrze będą prezentowały się w stylu minimalistycznym oraz industrialnym. Bogato zdobione, tanie lampy z kryształkami będą pasowały do pomieszczeń w stylu glam. Mogą być uzupełnieniem go i dodatkowym podkreśleniem przepychu. Tanie lampy mogą też pełnić funkcje dekoracyjne w łazienkach. Tam, będą szczególnie dobrze wyglądały lampy o zamkniętych kloszach. Takie, które nie przepuszczają wilgoci, ale dobrze przepuszczają światło z żarówki. Mądrze umiejscowione będą odbijać się od luster. Dzięki temu, pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Efekt można zwiększyć też poprzez zastosowanie płytek na wysoki połysk oraz dodatkowych, punktowych źródeł światła.

Leave a comment