Skip to content Skip to footer

Domki z PCV, metalu lub drewna – co wybrać?

Na rynku można znaleźć domki narzędziowe drewniane o bardzo zróżnicowanych funkcjach. Wart brać ten aspekt pod uwagę, planując postawienie domku w ogrodzie – w końcu każdy materiał posiada inne właściwości. Możemy zdecydować się na domki drewniane, metalowe czy wykonane z tworzywa sztucznego.

Drewno

Domki narzędziowe drewniane są najpopularniejszą opcją. Sosna najczęściej stosowana jako materiał budowlany tego typu obiektów jest stosunkowo tania oraz wytrzymała, przez co cena wykonanych z niej domków nie jest wygórowana.

Domki drewniane są bardzo zróżnicowaną ofertą, przez co można łatwo dopasować je do stylu ogrodu. Występują nie tylko w wielu rozmiarach, ale również posiadają zróżnicowany design.

Minusem jest konieczność regularnej impregnacji drewna, by uchronić materiał przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Przy tym zabiegu można jednak odświeżyć kolor domku narzędziowego.

Tworzywo sztuczne

Domki z tworzywa sztucznego coraz częściej można spotkać w ofercie sklepów budowlanych, jednak nadal jest to niszowy produkt. Domki plastikowe są łatwe w montażu i transporcie, a przy tym są bardzo lekkie.

Plusem tworzywa sztucznego jest brak konieczności wykonywania konserwacji, a także całkowita odporność materiału na zmienne warunki atmosferyczne lub promieniowanie UV. Ma to znaczenie, jeśli użytkownikowi zależy na trwałości materiału.

Minusem domków plastikowych jest ich mało atrakcyjny wygląd. Z tego powodu powinno się je umieszczać na uboczu ogrodu lub w miejscu, z którego nie będą widoczne. Dodatkowo rozwiązania z tworzywa sztucznego nie mają wiele wspólnego z ekologią.

Metal

Można się spotkać także z domkami wykonanymi z blachy ocynkowanej czy z aluminium. Znajdą one zastosowanie w ogrodach urządzanych w nowoczesnym charakterze lub w takich, których względy praktyczne przeważają nad estetyką.

Zwykle metalowe domki narzędziowe wyposażone są w praktyczne rozwiązania, a przy tym są lekkie i stabilne. Co ważne, stanowią także dobrą ochronę przed włamaniem i prezentują wysoki poziom bezpieczeństwa.

Latem w metalowych wnętrzach jest gorąco, natomiast zimą chłodno – to największy minus domków narzędziowych, który może dokuczać osobom majsterkującym we wnętrzu obiektu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Leave a comment