Skip to content Skip to footer

Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Projektując nowy dom mamy możliwość wybrania kilku rodzai instalacji wentylacyjnej. Zdecydowanie najpopularniejsze jest stosowanie wentylacji grawitacyjnej, a to dlatego że wymaga ona najmniejszych nakładów sił podczas montażu. Drugim popularnym wyborem jest wentylacja mechaniczna, którą można dodatkowo rozszerzyć o rekuperację.

Wentylacja grawitacyjna

Najpopularniejszym rodzajem jest, jak wspomnieliśmy, instalacja działająca na zasadzie siły grawitacji. Nie wymaga ona dostarczania żadnej energii z zewnątrz. Ciepłe powietrze, jako mniej gęste i lżejsze, ma tendencję do unoszenia się do góry. Wykorzystano ten fakt do skonstruowania prostego systemu wentylacyjnego, którego elementami składowymi jest jedynie kratka wywiewna w pomieszczeniu, pionowy kanał oraz wywietrznik z nasadą kominową na dachu. Jeśli chcemy najprostszego rozwiązania, to wybór wentylacji grawitacyjnej powinien być najlepszym wyjściem z sytuacji.

Wentylacja mechaniczna

Rozwinięciem poprzedniego rozwiązania jest doposażenie instalacji w elektryczny wiatrak montowany w miejscu kratki wywiewnej, albo mechaniczny wyciąg zakładany na strychu lub dachu. Ta druga opcja często wykorzystywana jest w blokach mieszkalnych, natomiast w przypadku domów można poradzić sobie jedynie za pomocą wentylatora, montowanego na przykład w łazience i kuchni. System ten pozbawiony jest podstawowej wady, jaką posiada Wentylacja grawitacyjna, którą jest bardzo słaby ciąg w okresie letnim, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest niska.

Odzyskiwanie ciepła

Wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją warto zamontować wtedy, gdy chcemy posiadać możliwość odzysku ciepła z powietrza usuwanego z domu. Niezależnie czy posiadamy wentylację grawitacyjną czy mechaniczną, przy instalacji tradycyjnej ciepłe powietrze jest bezpowrotnie usuwane poza budynek i w ten sposób tracimy pewną część ciepła, którą musi skompensować kocioł C.O, poprzez spalanie większej ilości węgla bądź gazu. Rekuperacja pozwala na mieszanie części powietrza usuwanego ze świeżym z zewnątrz, które następnie wtłaczane jest ponownie do mieszkania, za pomocą kratek nawiewnych, co pozwala na oszczędność ciepła i opału.

Leave a comment