Skip to content Skip to footer

Zalety kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań aranżacyjnych łazienek. Można dopasować ją do każdej łazienki, bez względu na wielkość.

Zalety kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim funkcjonalności. Poranny prysznic, kiedy spieszymy się do pracy, zajmuje zaledwie 10 minut. Wieczorem najczęściej chcemy pod prysznicem się zrelaksować i pozbyć zmęczenia po całym dniu pracy, więc w kabinie spędzamy więcej czasu, zwłaszcza jeżeli jest wyposażona w dodatkowe funkcje, np. masażu.

Coraz więcej osób decyduje się na montowanie kabiny prysznicowej ze względu na stale rosnące koszty wody i ścieków. Podczas kąpieli pod prysznicem jedna osoba zużywa ok. 60 l wody, kąpiel w wannie to ok. 200 l, różnica jest więc zasadnicza. Nie bez znaczenia są także względy ekologiczne, już dzisiaj odczuwamy deficyt wody, który będzie się stale pogłębiał.

Na co zwrócić uwagę wybierając kabinę prysznicową?

Kwestią zasadniczą jest wielkość łazienki i miejsce przeznaczone na kabinę. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych łazienek, gdzie ważny jest każdy centymetr. Poza kabiną prysznicową w łazience chcemy zmieścić muszlę klozetową, umywalkę, pralkę, grzejnik łazienkowy, często także piecyk gazowy. Nie zawsze jest to łatwe i czasami trzeba iść na kompromisy, np. wybierając kabinę o mniejszych wymiarach lub przenosząc pralkę do kuchni.

W przypadku większych łazienek wielkość kabiny ma mniejsze znaczenie. Większą uwagę przywiązujemy wtedy do jej kształtu i dopasowania do pozostałej aranżacji łazienki, a tu możliwości są bardzo duże.

Nie bez znaczenia jest także dopasowanie kabiny do potrzeb użytkowników, przede wszystkim osób starszych i niepełnosprawnych. Takie kabiny powinny być wyposażone w dodatkowe uchwyty i umożliwiać umycie na wózku inwalidzkim. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się kabiny walk-in.

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe różnią się rozmiarem, kształtem oraz sposobem montowania drzwi do kabiny. Wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie dla siebie rozwiązanie optymalne pod każdym względem. Sprawą oczywistą jest dopasowanie kabiny do wymiarów. Najpopularniejsze z nich to 70×70 cm, 80×80 cm, 90×90 cm. Dużą popularnością cieszą się również kabiny prysznicowe prostokątne z jednym bokiem dłuższym.

Kształt kabiny prysznicowej musi być dopasowany do kształtu brodziku, do najpopularniejszych należą:

– kabiny półokrągłe – idealne do łazienek o małej powierzchni,
Kabiny prysznicowe prostokątne – kabiny narożne ustawiane przy dwóch ścianach,
– kabiny walk-in – kabiny baz brodzika i bez drzwi, tylko z jedną ścianą.

Wybierając kabinę prysznicową należy dokładnie rozważyć wszystkie plusy i minusy poszczególnych rozwiązań, kąpiel pod prysznicem powinna być łatwa i przyjemna.

Leave a comment