Skip to content Skip to footer

Węglik. Znany od lat i bardzo potrzebny

Węglik spiekany to pojęcie, z którym nie każdy się spotkał. Bardziej znane jest określenie widia. Wiertła widiowe – na przykład – to wiertła uznawane za bardzo ostre i trwałe. Są to pojęcia zbieżne, bowiem węglik spiekany został opatentowany właśnie pod tą nazwą, która funkcjonuje do dziś.

Do czego wykorzystuje się węglik?

Węglik spiekany jest kompozytem twardego metalu – na przykład wolframu – oraz węgla i spoiwa. Te materiały są mielone, prasowane i podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury. Tak powstaje wyjątkowo twardy kompozyt, odporny na stępienie czy też na przegrzanie. Z węglika wykonuje się końcówki narzędzi, które służą do obróbki skrawaniem. Przykładem są tu piły, wiertła czy noże do tokarek. Sama produkcja węglika niestety nie jest tania, dlatego bardzo chętnie skupuje się zużyte narzędzia, które mają ostrza pokryte warstwą węglika spiekanego. Skup węglika jest bowiem prostszy i szybszy niż jego produkowanie od podstaw.

Węglik spiekany. Dzięki niemu narzędzia dłużej są ostre

Końcówki narzędzi tnących, bardzo często są pokrywane warstwą węglika spiekanego. Dzięki temu można mieć pewność, że ostre będą przez długi czas, pomimo wykonywania nimi obróbki skrawaniem, cięcia czy wiercenia. Nie są one jednak wieczne, z czasem i te z warstwą węglika spiekanego ulegają stępieniu i jest to proces jak najbardziej naturalny. Ze względu na to, że nadal pozostają twarde, ostrzenie ich nie ma sensu, bowiem nie da się ich naostrzyć na tyle dobrze, by nadal spełniały swoją rolę. Poza tym ostrzenie powoduje usuwanie warstwy węglika, ostrza więc stają się bardziej miękkie. Takie narzędzia nadają się do wymiany.

Skup węglika. Warto tym się zainteresować.

Oczywiście sprzedaż kilku wierteł czy pił, z końcówkami z węglika spiekanego, nie ma sensu. Sprzedaż większej ilości takich narzędzi już tak. Skup węglika jest prowadzony od lat, bowiem szybciej można węglik ze starych narzędzi odzyskać, niż wyprodukować go na nowo. Odzysk zaś jest dużo tańszy niż produkcja węglika od podstaw. Nie potrzeba też w tej sytuacji skomplikowanych technologii wytwarzania. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że zalegające narzędzia z ostrzami, z warstwą węglika spiekanego, można oddać do skupu, a na sprzedaży zarobić.

Leave a comment