Skip to content Skip to footer

Wiertarka słupowa – jaką wybrać? Główne parametry

Wiertarka jest jednym z podstawowych elektronarzędzi, które pozwala na łatwe wiercenie i rozwiercanie okrągłych otworów z wykorzystaniem wierteł. Do kategorii tych urządzeń zaliczane są również wiertarki słupowe. Jak wybrać najlepszą wiertarkę tego typu?

Czym są wiertarki słupowe?

Urządzenie określane jako wiertarka słupowa ma orientację pionową i posiada własną, stabilną podstawę roboczą.

W wiertarce słupowej materiał przeznaczony do obróbki umieszcza się pod wiertłem – wrzecionem. Można wtedy pozycjonować całą wiertarkę oraz blat roboczy z imadłem. Podczas pracy wiertło przesuwa się w pionie i ma pionowy napęd.

Inne nazwy wiertarek słupowych:

– Wiertarki kolumnowe,
– Wiertarki pionowe.

Wiertarki słupowe – do czego służą?

Wiertarki określane jako słupowe używane są obecnie bardzo często w wielu warsztatach, gdzie ważne jest szybkie i sprawne prowadzenie obróbki.

Ze względu na swoją formę wiertarki tego typu umożliwiają prowadzenie precyzyjnych prac również z trudnymi materiałami. Bardzo dobrze sprawdzają się one w przemyśle, ale także używane są amatorsko.

Najczęściej wiertarki słupowe używane są do obrabiania materiałów jak metal, drewno, tworzywa sztuczne, kompozyty.

Parametry wiertarki słupowej – jak wybrać najlepszą?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje wiertarek słupowych. Jak wybrać odpowiedni model?

1. Moc silnika

To jeden z najważniejszych parametrów. Dobra wiertarka słupowa powinna cechować się większą mocą, ponieważ im jest ona wyższa, tym łatwej urządzenie radzi sobie z trudnymi materiałami. Zazwyczaj wiertarki tego typu mają moc około 500 W, natomiast te profesjonalne nawet powyżej 1 kW.

2. Prędkość obrotowa

To parametr odnoszący się do prędkości obracania się wierteł – wrzecion. Prędkość ma duże znaczenie, ponieważ powinna być ona dopasowana do konkretnych typów materiałów dla uzyskania odpowiedniej jakości otworów. Zwykle jest ona regulowana w przedziale od około 700 do 2500 obrotów.

3. Średnica wierteł

Każda wiertarka słupowa ma określoną średnicę wierteł, która powiązana jest także z jej mocą. Im lepsza wiertarka, tym większa jest średnica jej wierteł, na przykład w profesjonalnych wiertarkach to około 32 mm. Warto także zwrócić uwagę na minimalną średnicę wierteł w wiertarce.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

Leave a comment