Skip to content Skip to footer

Kuchnia ze snów

Małe kuchnie są coraz częściej spotykane w Polskich mieszkaniach. Nie jest to kwestia mody po prostu mieszkania są coraz droższe więc i kuchnie zamykają się w mniejszych gabarytach przyjmując często niewielkie powierzchnie względem innych pomieszczeń w domu. Wielkość nie będzie jednak problemem jeśli odpowiednio zaprojektujemy wnętrza naszej kuchni. Dobry projekt pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie i tłumi uczucie ciasnoty. Ten artykuł opisuje więc podstawowe zasady w jakich powinny być wykonane projekty małych kuchni.

Co powinno cechować projekty małych kuchni otwartych

Przede wszystkim należy zróżnicować czy mamy do czynienia z kuchnią otwartą na salon czy oddzielnym zamkniętym pomieszczeniem. W przypadku kuchni otwartej należy dobrać meble w zabudowie na ścianę oraz wkomponować w te meble sprzęty kuchenne jak lodówkę czy zmywarkę a także armaturę kuchenną. Pozwoli to zaoszczędzić miejsca i dopasować te sprzęty do całości. Dobierając te sprzęty warto też wybierać mniejsze lodówki czy piekarniki aby nie zajmowały w przestrzeni kuchni zbyt dużo miejsca.

W kuchni otwartej warto też zadbać o montaż wyspy jadalnianej na łączeniu salonu z kuchnią. Idealnie dzieli ona przestrzeń mieszkania i pozwala na jego segmentację wyraźnie ułatwiając organizację pracy a nawet dnia. Warto tylko dbać aby wyspa nie była zbyt duża aby nie ciążyła nad niewielką kuchnią, dobór koloru również powinien pasować do stylu kuchni a nie zanadto kontrastować z nią.

Małe kuchnie zamknięte

Małe kuchnie zamknięte wymagają innego rodzaju projektów. Przede wszystkim absolutnie nie zamontujemy tam wyspy gdyż nie ma na nią miejsca. Dodatkowo kluczową rolę w kuchni typu zamkniętego, będącą osobnym pomieszczeniem będzie grać ustawienie mebli najlepiej w literę U tak by wypełnić ergonomicznie przestrzeń kuchni. W przypadku małych kuchni zamkniętych kluczowy będzie kolor mebli. Powinien on być w odcieniach bieli lub przynajmniej jasnych odcieni szarości. Pozwoli to na optyczne powiększenie pomieszczenia i zapewni komfort użytkowania. Dobór mebli ciemnych sprawiłby optyczne zmniejszenie kuchni a to przecież niepożądane w i tak małym pomieszczeniu.

Nowocześni architekci często w małych przestrzeniach eksperymentują. Pomysłem na projekt małej kuchni może być też zabudowa jednostronna. Dotyczy to przede wszystkim wąskich przestrzeni gdzie zabudowa z dwóch stron uniemożliwiłaby użytkowanie. Ciekawą opcją jest też połączenie mebli czarnych i białych. Taki układ jeśli ma przewagę białego powiększa pomieszczenie i wygląda dość elegancko i klasycznie.

Leave a comment