Skip to content Skip to footer

Ogrzewanie kominkowe w domu. Jaki wybrać rodzaj opału?


Brykiet kominkowy
Systemy kominkowe to bardzo popularna forma ogrzewania. Oprócz walorów czysto użytkowych, dzięki kominkowi uzyskujemy niepowtarzalny nastrój w domu. Zdecydowawszy się na instalację kominkową, trzeba również zdecydować się na rodzaj używanego opału. Brykiet kominkowy, a może naturalne drewno opałowe? Jaki materiał wybrać?

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie kominkowe?

Instalacja kominkowa nie jest rzeczą łatwą do zrealizowania. Powinna być zaprojektowana już na etapie powstawania budynku. Ponadto powinna być stworzona w sposób w pełni profesjonalny i precyzyjny, najlepiej pod okiem fachowców. Jednak jeśli już przebrniemy przez trudy powstawania systemu kominkowego, w czasie jego użytkowania możemy liczyć na duże profity.

Jedną z głównych zalet ogrzewania kominkowego jest jego wysoka wydajność względem niskiej ceny eksploatacji. Kominkiem skutecznie możemy ogrzać cały dom. Materiały opałowe nie należą do najdroższych, przy czym są bardzo szeroko dostępne, i to w różnych odmianach. Ponadto, ogrzewanie kominkowe to ogrzewanie ekologiczne, jako że materiał opałowy stanowi naturalne drewno albo brykiet kominkowy, który w większości przypadków również produkowany jest z surowców naturalnych. Decydując się na ogrzewanie kominkowe, produkujemy energię cieplną sami, bez konieczności sięgania po zewnętrzne źródła, co również jest jego dużym atutem. Nie sposób także nie wspomnieć o walorach dekoracyjnych kominków. Pokój wyposażony w kominek daje znakomite możliwości aranżacyjne.

Czym ogrzewać?

Dla wielu osób korzystających z ogrzewania kominkowego, drewno naturalne jest stanowi najlepszy surowiec. Istotnie, ogrzewanie drewnem jest tanie, wydajne, a ponadto bezpieczne dla zdrowia. Jeśli tylko wybierzemy odpowiedni rodzaj drzewa (najlepiej sprawdza się twarde drewno z drzew liściastych, np. buk, grab, dąb, jesion) i jeśli będzie on właściwie przygotowany, możemy liczyć na wysoką efektywność tego surowca.

Niemniej jednak, coraz więcej osób skłania się ku innemu materiałowi opałowemu, mianowicie ku brykietowi kominkowemu. Jego przewaga nad drewnem polega na tym, iż nie trzeba go uprzednio w żaden sposób przygotowywać. Drewno musimy kupić odpowiednio wcześniej, potem rozdrabniać i suszyć, natomiast brykiet kominkowy nadaje się do użytkowania od razu. Jest to rozwiązanie nad wyraz wygodne, optymalne dla osób, które nie mają czasu zajmować się przygotowywaniem drewna.

Jaki brykiet kominkowy wybrać?

Ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie rynku na brykiet kominkowy, pojawiło się ostatnio bardzo wiele jego odmian. Niestety, wiele z tego typu produktów nie grzeszy dobrą jakością. Dlatego chcemy ustrzec się przed zakupem materiału, który za nic w świecie nie będzie chciał się dobrze palić, lepiej wybierać sprawdzone marki.

Dobry brykiet kominkowy to produkt w pełni ekologiczny, wykonany z naturalnych pozostałości z drewna, bez domieszki chemii. Ponadto, brykiet powinien mieć odpowiednio niski poziom wilgotności. Nie bez znaczenia jest też twarda, zwarta struktura brykietu oraz wysoki stopień oczyszczenia.

Źródło: Sklep epellet.eu – brykiet kominkowy i pellet drzewny

Leave a comment