Skip to content Skip to footer

Optymalizacja kosztów energii – jak się za to zabrać?

W domowym budżecie są wydatki, których nie da się ominąć. Rachunki za media takie jak prąd niezmiennie będą przychodzić pod nasz adres. By zmniejszyć poziom tych kosztów stosuje się różne triki ograniczające ich zużycie, ale czy to jedyny sposób na optymalizację kosztów energii?

Mniejsze zużycie to mniejsze rachunki za prąd.

Koszty energii są wysokie, a co rusz w mediach informują nas, że w planach spółek energetycznych są dalsze podwyżki cen, i to nie małe, bo sięgające około 20%. W takiej sytuacji trudno nie zastanawiać się, co można zrobić by choć częściowo ograniczyć wysokość tych podwyżek. Konieczna jest optymalizacja kosztów energii, a najczęstsze porady w tym jak to zrobić przez zmniejszenie zużycia prądu. Jest na to sporo sposobów, które nie zawsze muszą nas coś kosztować.

W pewnym sensie najprościej ograniczyć zużycie energii bez ponoszenia kosztów mogą gospodarstwa domowe. Wystarczy wprowadzić takie proste nawyki, jak wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczenia, czy nie pozostawianie wszelkiego rodzaju nieużywanych ładowarek czy zasilaczy podpiętych do prądu. W ten sposób trudniej jest ograniczyć koszty w firmach, ale odpowiednia edukacja pracowników też może przynieść pozytywne efekty.

Innym sposobem na optymalizację kosztów energii jest wymiana sprzętu, a przynajmniej świadome kupowania wszystkich nowych urządzeń. Pamiętać należy, że dwa modele tego samego urządzenia, które mają nawet identyczne funkcje może zużywać istotnie różne ilości prądu. Dlatego warto przy zakupie sprawdzać także deklarowany przez producenta poziom zużycia energii. W przypadku sprzętów domowych jest to o tyle łatwiejsze, że wszystkie podstawowe urządzenia domowe muszą mieć oznaczenie klasy energooszczędności energetycznej. Im literka bliżej początku alfabetu, tym niższe zużycie energii. Oprócz urządzeń warto też sukcesywnie wymieniać tradycyjne żarówki na ledowe, które zużywają wielokrotnie mniej energii.

Tri energy- wsparcie w optymalizacji kosztów energii

Opisane powyżej sposoby na zmniejszenie kosztów energii pomogą wyraźnie zmniejszyć rachunki we własnym zakresie, ale tylko, gdy mamy w tej sferze złe nawyki, a w przypadku firm przede wszystkim stare energochłonne sprzęty. Optymalizacja kosztów energii może jednak polegać nie tylko na zmniejszeniu zużycia, ale także na poprawie warunków cenowych.

Tri energy jest firmą doradczą specjalizującą się w obniżaniu kosztów rachunków za media. Pomaga firmą tak zoptymalizować procesy by rachunki za prąd były możliwie najniższe. W tym celu firma nie tylko wykonuje szczegółowe badanie i analizę poboru prądu w firmie, pomaga też wykorzystać sposób działania rynku energetycznego, tak by uzyskać możliwie najniższe ceny.

Leave a comment